آقای فتاح؛ ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری آلومینیوم مسجد سلیمان با کدام چرتکه حساب شده است؟
آقای فتاح؛ ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری آلومینیوم مسجد سلیمان با کدام چرتکه حساب شده است؟

عصر اولین ها// آلومینیوم کاوه خوزستان در منطقه ای بین مسجد سلیمان و لالی با هدف محرومیت زدایی و عنایت خاصه رهبر معظم انقلاب ، توسط بنیاد مستضعفان احداث شده است. این کارخانه دارای جواز تاسیس تولید ۳۵۰ هزار تن شمش در سال ۸۵ با برآورد سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی توسط بنیاد مستضعفان در منطقه […]

عصر اولین ها// آلومینیوم کاوه خوزستان در منطقه ای بین مسجد سلیمان و لالی با هدف محرومیت زدایی و عنایت خاصه رهبر معظم انقلاب ، توسط بنیاد مستضعفان احداث شده است. این کارخانه دارای جواز تاسیس تولید ۳۵۰ هزار تن شمش در سال ۸۵ با برآورد سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد تومانی توسط بنیاد مستضعفان در منطقه زیلایی مسجد سلیمان در زمینی به وسعت ۳۸۰ هکتار مصوب شد. اما به دلیل تعلل بنیاد در خرید زمینهای شهرک صنعتی شماره ۲ مسجد سلیمان، اجرای این پروژه تا سال ۹۳ به تاخیر افتاد.

در سال ۹۳ با تغییر تاکتیک بنیاد سه فاز تولید شمش و بیلت و پروفیل تعریف شد و از بین همه فازها، ارزانترین و کم هزینه ترین فاز، یعنی تولید پروفیل با ماشین آلات دست دوم شرکت ایران پویا ( به ارزش تقریبی ۴۰ میلیارد تومان) و با سرمایه گذاری ثابت ۱۳۰ میلیارد تومانی اجرا و در سال ۹۶ با حضور معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید .

حالا پس از سه سال سید پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان در سفر به خوزستان و بازدید از کارخانه آلومینیوم کاوه خوزستان، در جمع رسانه ها عنوان کرده: در فاز نخست، مبلغی معادل ۷۵۰ میلیارد تومان در این کارخانه سرمایه گذاری شده و ما در بنیاد مستضعفان آماده هستیم تا سرمایه گذاری بیشتری را در منطقه مسجد سلیمان، انجام دهیم!!!!

حال در ارزیابی کارشناسان اقتصادی و طبق مستندات موجود، مساله ای در این خصوص مطرح است؛ این که با توجه به کاربری صنعتی پروژه و نوع ساخت سازه ها و تاسیسات احداث شده و نوع جنس مصالح به کار رفته، کل عرصه و اعیان کارخانه سرمایه گذاری انجام شده در کارخانه آلومینیوم کاوه مسجدسلیمان بالغ بر ۱۳۰ میلیارد تومان است. علیرغم اینکه فازهای دوم و سوم اجرا نشد و سر از لامرد استان فارس در آورد، چطور این رقم افزایش هفت برابری پیدا کرده و آقای فتاح خبر از ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در فاز نخست می دهد؟!

به نظر می رسد باید تمام اسناد و مدارک قانونی این پروژه کاملا شفاف مورد بررسی کارشناسان اقتصادی قرار بگیرد، زیرا این رقم با ضریب تورم، نهایتا به قیمت روز به ۲۵۰ میلیارد تومان هم نمی رسد! چطور و با کدام چرتکه به ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده است؟

در این میان، استانداری خوزستان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی،سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان و نماینده مردم “مسجدسلیمان، هفتگل، اندیکا و لالی” در مجلس شورای اسلامی باید پاسخگوی این تفاوت عدد و ارقام باشند! بالاخره مردم مسجدسلیمان و حومه باید بدانند که این ۷۵۰ میلیارد تومانی که به نامشان ثبت شده، چگونه و در چه بخش هایی از این پروژه سرمایه گذاری شده است؟

به نظر میرسد مشاوران آقای فتاح عادت دارند آمار و اطلاعات غلط به او برسانند.

بدون شک این حجم از آمار سازی از چشم تیز بین رسانه ها دور نخواهد ماند و لازم است حقیقت آمار به اطلاع مردم رسانده شود!

  • منبع خبر : عصر تولید