احداث ساختمان در مسیر سیلاب / در مسجدسلیمان چه خبر است؟
احداث ساختمان در مسیر سیلاب / در مسجدسلیمان چه خبر است؟

عصر اولین ها// در حالی که موضوع زمین خواری در مسجدسلیمان از سال ها قبل وجود داشته اما طی ماههای اخیر این موضوع در سطح شهرستان شدت یافته است. شواهد موجود نشان می دهد که برخی افراد در مناطق مختلف اقدام به تصرف زمین و ساخت و ساز غیرمجاز نموده که علاوه بر تعدی به […]

عصر اولین ها// در حالی که موضوع زمین خواری در مسجدسلیمان از سال ها قبل وجود داشته اما طی ماههای اخیر این موضوع در سطح شهرستان شدت یافته است. شواهد موجود نشان می دهد که برخی افراد در مناطق مختلف اقدام به تصرف زمین و ساخت و ساز غیرمجاز نموده که علاوه بر تعدی به حقوق شهروندی، تهدیدی برای سلامت و امنیت جانی جامعه محسوب می شود. از طرفی انتظار می رود تا دستگاه قضایی با زمین خواری اقدامات قانونی و برخوردی قاطع داشته باشد.

به گزارش عصر اولین ها، تصرف زمین و ساخت و ساز غیرمجاز در مسجدسلیمان از جمله چالش های مهم شهرسازی بوده که طی سالهای گذشته به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. علاوه بر وقوع این تخلف عمده و محروز در برخی نقاط شهرستان، بازدید میدانی جمعی از فعالین محیط زیست در روزهای اخیر از محلات مختلف حاکی از ساخت و ساز غیرمجاز در ورودی فاز دو محله هشت بنگله حکایت دارد. ساختمانی که در در مجاورت محلی احداث شده شهرداری مسجدسلیمان برای پارک در نظر گرفته است. علاوه بر این احداث این ساختمان که گفته می شود به شکلی غیرقانونی انجام گرفته در مسیر سیلاب قرار دارد و درنظر گرفتن معبر ورودی بنا در این مسیر بر شدت مخاطرات احتمالی افزوده است. موضعی که با ساخت و ساز در مسیر کانال ها و آبراهه ها با توجه به در پیش بودن بارش ها و افزایش خطر وقوع سیلاب به نوعی بحران زاست. هر چند که گویا پیگیری های شهرداری و تشکیل پرونده از طریق دستگاه قضایی انجام گرفته اما پرسش این است که آیا اراده ای جدی برای مقابله با این گونه تخلفات محروز و آشکار و زمین خواری در روز روشن وجود دارد؟

از طرفی چندی پیش مرادی رئیس کل دادگستری خوزستان بیان داشت: دستگاه قضایی در جهت صیانت و حفاظت از حقوق بیت المال و اراضی کاملا جدی است. وی خاطرنشان ساخت: صیانت از حقوق بیت المال صرفاً مختص دستگاه‌های مربوطه نیست، بلکه همه دستگاه ها، نهادها، گروه‌ها و آحاد جامعه باید به فراخور وظایف خود، در حفظ حقوق بیت المال، با مسئولیت پذیری اجتماعی ایفای نقش کنند و این یک وظیفه و تکلیف ملی است و همه باید در این زمینه مشارکت داشته باشند.

از این رو انتظار می رود تا با تعامل چندسویه شهرداری مسجدسلیمان، اداره راه و شهرسازی، دستگاه قضایی و دیگر نهادها و ادارات ذیربط برخورد با زمین خواری به شکلی ویژه در اولویت کاری قرار داده شود تا برنامه های توسعه پایدار و عمران شهری در مسجدسلیمان با درنظر گرفتن مناطق و محل های رفع تصرف شده بصورت هدفمند و شایسته ای انجام پذیرد.