افزایش بی‌ضابطه قیمت نان در استان خوزستان؛ چرا متولیان ‌امر سکوت کرده‌اند؟
افزایش بی‌ضابطه قیمت نان در استان خوزستان؛ چرا متولیان ‌امر سکوت کرده‌اند؟
 افزایش بی‌ضابطه قیمت نان در استان خوزستان در کنار چشم پوشی دستگاه‌های نظارتی و سکوت متولیان امر، بازار نان استان خوزستان را با چالش‌های فراوانی همراه کرده است.

عصراولین ها// افزایش بی‌ضابطه قیمت نان در استان خوزستان در کنار چشم پوشی دستگاه‌های نظارتی و سکوت متولیان امر، بازار نان استان خوزستان را با چالش‌های فراوانی همراه کرده است.

نان به عنوان قوت غالب سفره مردم شناخته می‌شود و گندم که ماده اولیه این قلم کالا، به عنوان کالای استراتژیک در کشور مطرح شده است.گندم برای تبدیل شدن به نان، مرحله آسیاب و در واقع آرد سازی در کارخانه‌ها که اکثراً دولتی هستند را طی می‌کند و پس از تبدیل به آرد، براساس نیاز، میزان تقاضا و همچنین ملاک‌های دیگر در بازار توزیع می‌شود.

بخش مهمی از نقش آفرینی بخش دولتی در زنجیره تولید و توزیع آرد در کشور، در بحث سیلو و نگهداری از گندم در فصول مختلف سال در کنار حفظ تعادل در توزیع آرد در کشور همسو با نیاز بازار است.

خرید گندم از کشاورزان، ذخیره سازی آن، آسیاب و تبدیل گندم به آرد، بسته‌بندی و توزیع آن متناسب با نیاز بازار، نقش بخش دولتی را در تأمین نان بر سفره مردم مهم کرده است که در کنار بحث توزیع آرد متناسب با نیاز بازار، قیمت‌گذاری آن نیز متناسب با میزان مصرف و سطح خرید مردم از جمله موارد اثربخشی دولت در سفره مردم می‌توان نام برد.

افزایش قیمن نان در کنار عدم اطلاع رسانی از قبل و توجیه درست توسط دستگاه‌های متولی و از همه مهمتر سکوت دستگاه‌های نظارتی نسبت به این موضوع، موجب بروز انتقادهای گسترده‌ای علیه مسئولین دولتی استان شد که مرکز اصلی بروز انتقادها، میعادگاه نماز جمعه اهواز با محوریت امام جمعه اهواز است.

افزایش قیمت نان و دیگر اقلام ضروری مردم، از اوایل دیماه تاکنون موضوع اصلی خطبه‌های امام جمعه اهواز بوده است که هرهفته با انتقاد از موضوع افزایش بی‌مورد قیمت نان در استان با وجود عدم افزایش قیمت آرد و نبود مشکل در تولید و توزیع آن در استان، نسبت به عدم نظارت دستگاه‌های متولی انتقاد می‌شود.

در این راستا ۱ بهمن حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نبی موسوی فرد در خطبه‌های نماز جمعه با بیان اینکه افزایش قیمت نان در استان خوزستان باعث افزایش مشکلات معیشتی برای مردم می‌شود، اظهار داشت: افزایش قیمت اقلام ضروری همچون نان، مردم را با مشکلات مختلفی رو به رو خواهد کرد.

وی افزود: دستگاه‌های متولی باید در خصوص افزایش قیمت نان در کنار عدم نظارت بر کیفیت آن پاسخگو باشند چرا که کیفیت پایین نان باعث افزایش میزان دوریختنی‌های نان شده است که همین امر سبب شده که کشور ما در دنیا در رتبه اول میزان دوریختنی‌های نان باشد.

امام جمعه اهواز تصریح کرد: در زمانی که مردم با مشکلات متعدد معیشتی مواجه هستند، افزایش قیمت نان در صورتی که قیمت آرد و قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان افزایش نیافته است، برای مردم مسئله است.

براساس گزارش های میدانی ، در حال حاضر فروش نان به قیمت دولتی با دو نرخ ۳۵۰ تومان و ۵۰۰ تومان در حال انجام است و فروش آزاد نیز با دو قیمت ۷۰۰ تومان و هزار تومان در حال فروش است که این وضع سوال قانونی بودن و یا غیرقانونی بودن قیمت جدید و یا قدیمی نان را در میان رسانه‌های استان به سوال تبدیل کرده است.

در این راستا، آقارضا فتوحی معاون اقتصادی استانداری خوزستان، سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه، در حل حاضر مجوز افزایش قیمت نان به نانوایی‌های ابلاغ نشده است، اظهار داشت: از سال ۹۸ تاکنون قیمت نان در استان ثابت بوده است که این موضوع برای برخی نانوایی‌ها بهانه‌ای شده که اقدام به کم فروشی و کاهش وزن چانه‌ها شده است.

وی افزود: اتحادیه نانوایان بارها درخواست افزایش قیمت نان را داده است که این مجوز به شرط افزایش کیفیت نان وابسته شده است و در حال حاضر بحث در این خصوص با ۳ اولویت افزایش قیمت نان همراه با افزایش کیفیت و همچنین عدم تکرار کم فروشی مشروط شده است.

این اظهارات معاون اقتصادی استاندار در حالی است که برخی نانوایی‌ها به صورت خودسرانه اقدام به افزایش قیمت نان با کیفیت و وزن سابق کرده‌اند و عدم نظارت دستگاه‌های نظارتی در کنار سکوت کامل دستگاه‌های متولی از جمله اتحادیه نانوایان، باعث بروز انتقادهای گسترده مردمی شده است.

در این راستا امیر دهقان، رییس اتحادیه نانوایان اهواز در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص قانونی بودن و یا غیر قانونی بودن افزایش قیمت نان حاضر به پاسخگویی نشد و پاسخگویی را به پس از انتخابات این اتحادیه موکول کرد.

هرچند گره زدن موضوع افزایش قیمت نان در استان خوزستان به یک انتخابات صنفی، از نظر مردم و رسانه‌ها اقدامی ناشایست است و نشانه عدم مسئولیت پذیری در قبال سفره‌های مردم است اما این مانع انجام نقش نظارتی و اجرایی مدیران استان نیست.

  • منبع خبر : تسنیم