باشگاه “گندم یاران” خوزستان تاسیس می شود
باشگاه “گندم یاران” خوزستان تاسیس می شود
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از تاسیس باشگاه گندم یاران در استان خبر داد.

سید یعقوب هاشمی امروز دوشنبه ۲۸ فرودین ماه ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: تحقق اهداف و ماموریت های ترویج کشاورزی، از طریق فرآیندهای ارتباط اثر بخش ممکن می شود که ابزار برقراری این ارتباط، روش های ترویجی است.

او یکی از عوامل مؤثر بر کارایی و اثر بخشی نظام ترویج را توانایی آن در انتخاب و به کارگیری مناسب روش های ترویجی دانست و گفت: روش های ترویجی به کلیه فعالیت ها و فنونی اطلاق می شود که مروجان برای ارتباط با مخاطبان خود به کار می گیرند، به طور کلی روش های ترویجی را می توان در سه گروه انفرادی، گروهی و انبوهی دسته بندی کرد که از دیرباز، در نظام های ترویج کشاورزی دنیا و نیز کشور ما، طیف گسترده ای از این روش ها استفاده شده است.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: پیش از این در کشورهای جهان، بهره مندی از تجارب تولیدکنندگان برگزیده(نمونه) و پیشرو در فعّالیت های ترویج کشاورزی با اهدافی چون الگوسازی برای سایر بهره برداران به منظور تسهیل پذیرش نوآوری های مفید، اطلاع رسانی ترویجی، رهبری و ظرفیت سازی اجتماعی امری معمول و رایج است.

هاشمی ضمن اشاره به تاسیس باشگاه گندمیاران استان طی سال جاری، بیان کرد: گندمیار، به گندمکارانی گفته می شود که بر اساس شاخص های کیل گیری عملکرد پنج تُن و بالای پنج تُن در هکتار در سطح شهرستان داشته باشند که پس از شناسایی، انتخاب و به عنوان برگزیده معرفی شده اند.

او ادامه داد: افرادی که با داشتن سه مؤلفه تجربه، دانش و مدیریت، به سطح مطلوبی از تولید، حفاظت از منابع یا ظرفیت سازی اجتماعی دست یافته و الگوی مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی به شمار می روند و افزون بر برخورداری از مهارت فنی، ویژگی هایی همچون پذیرش ایده های نو، ارتباط با مراکز تحقیقاتی و ترویجی و مقبولیت اجتماعی را نیز داشته باشند.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ملاک انتخاب اعضای این باشگاه را کیل گیری از مزارع نمونه اعلام و اضافه کرد: کشاورزان علاقمند به عضویت در این باشگاه می توانند با کمک همکاران ترویج در مدیریت شهرستان ها کیل گیری مزارع خود را انجام دهند.

هاشمی افزود: تاسیس این باشگاه یکی از مصادیق روش های مشارکتی و ترویج کشاورز به کشاورز محسوب می شود که رویکردی نو در تبادل دانش و تجربه گندمکاران با سایر کشاورزان به شمار می‌روند.

مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در پایان بیان کرد: این روش ترویجی نگاهی مبتنی بر شبکه سازی بین گروه های هدف، در راستای بهره وری و پایداری منابع تولید است و در پی استفاده بهینه از ظرفیت گندمکاران پیشرو همچون الگویی در اجرای برنامه های ترویجی است.

  • منبع خبر : برنا