بامدژ، عروس تالاب های خوزستان در بی آبی مطلق !
بامدژ، عروس تالاب های خوزستان در بی آبی مطلق !
جوامع محلی تالاب بامدژ خوزستان از خشک شدن این تالاب پراهمیت خبر می دهند.

به گزارش عصر اولین ها، جوامع محلی تالاب بامدژ خوزستان از خشک شدن کامل این تالاب پراهمیت استان خبر می دهند. تالابی که چندسال است در انتظار حقابه مانده و طی هفته های اخیر هشدارها در خصوص کم شدن آب به دلیل شکستگی‌ دایک‌های نگهدارنده اعلام شده بود.

تالاب بامدژ در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شمال غربی اهواز و در مسیر راه آهن اهواز به اندیمشک قرار دارد و یکی از رویشگاه‌های مهم گیاهی با آب و خشکی برای شمار زیادی از پرندگان مهاجر محسوب می شود. طبق نقشه‌های دوره‌ای سازمان آب و برق خوزستان در دهه ۳۰ وسعت تالاب بامدژ به ۱۰ هزار هکتار می‌رسید اما با تغییرات محیطی و دخالت‌های انسانی هم‌اکنون دست کم چهار هزار هکتار وسعت دارد. روستای سادات طواهر و روستای‌های مزرعه در حاشیه این تالاب هستند، از همین رو آن را هور طواهر یا هور مزرعه هم می‌نامند. عمده آب این تالاب از رودخانه شاوور تأمین می‌شود، جریان‌های سیلابی زمستانه رود شاوور و دز و زهاب‌های زمین‌های کشاورزی بر پایداری آن نقش مؤثری دارند.

با این حال ساخت سد در بالا دست این تالاب و ساخت کانال توانا برای متصل شدن کرخه و دز، همچنین احداث کانالی به طول هفت کیلومتر در مجاورت این کانال (که به قصد زهکشی و استفاده از زمین‌های اطراف تالاب ایجاد شد) به مرور زمان بامدژ را به آستانه بحران کشانید.  علاوه بر این وجود سه شکستگی در دایک نگهدارنده آب تالاب در منتهی الیه شرقی تالاب باعث شده تا آب این تالاب با سرعت تخلیه که این روند به خشک شدن تالاب انجامید.

پیش از این دفتر بررسی‌های زیست‌محیطی در معاونت مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرده بود؛ انجام برنامه‌ریزی در خصوص مدیریت تالاب، پیشنهاد طرح‌های اجرایی و مطالعاتی، ارائه برنامه حفاظت و پایش مداوم منابع تالابی، تعیین کاربری‌های متناسب با وضع کنونی تالاب، احیا عرصه‌های تخریب‌شده، آموزش عمومی در سطوح مختلف، قرار دادن تالاب بامدژ در لیست مناطق چهارگانه، ایجاد هماهنگی میان سازمان‌ها و ترجمان‌های ذی‌ربط با حفاظت تالاب از جمله موارد اساسی و ضروری است که باید در مدیریت تالاب مدنظر قرار گیرد.