“بایدها” و “نبایدهای” زیباسازی مسجدسلیمان در آستانه نوروز
“بایدها” و “نبایدهای” زیباسازی مسجدسلیمان در آستانه نوروز

شهر اولین ها// ایمان کاهکش : روزهای انتهایی سال نیز سپری می شود و کم کم به نوروز نزدیک می شویم و در حالی که در اکثر شهرستان ها رنگ و بوی بهاری و نوروزی تقریباً احساس می شود ، در مسجدسلیمان گویا هنوز اقدامی در اینخصوص صورت نپذیرفته است؛ و البته حتی در صورت […]

شهر اولین ها// ایمان کاهکش : روزهای انتهایی سال نیز سپری می شود و کم کم به نوروز نزدیک می شویم و در حالی که در اکثر شهرستان ها رنگ و بوی بهاری و نوروزی تقریباً احساس می شود ، در مسجدسلیمان گویا هنوز اقدامی در اینخصوص صورت نپذیرفته است؛ و البته حتی در صورت نصب المان های نوروزی در چند نقطه شهر و صرف هزینه های فصلی از این قبیل باز هم مشکلات عدیده شهرسازی به قوت خود باقی خواهد ماند.

به گزارش شهر اولین ها، همه ساله و در آستانه نوروز اقدامات و طرح هایی از جانب شهرداری در راستای زیباسازی فضای شهری صورت می پذیرد که در جلب گردشگران و رضایتمندی مسافرین نوروزی تأثیربسزایی دارد. در شهرستان مسجدسلیمان نیز طی سالهای گذشته تا حدودی می توان گفت که این طرح ها با نصب چند المان نوروزی از قبیل سفره هفت سین و نماد حیوان سال در میدان ورودی شهر و پارک پنج بنگله و … اجرا شده اند. این طرح احتمالاً در روزهای پیش رو نیز عملی خواهد شد اما موضوعی که در شهر اولین ها همچنان آزاردهنده جلوه می دهند مسائل ریز و درشتی است که در اکثر مناطق و محلات شهر به چشم می خورد و بر نازیبایی و نارسایی های شهری افزوده است.

بوستان بلاتکلیف منطقه نصیرآباد، بوستان بدون تجهیزات و امکانات باشگاه سوارکاران، سطل های زباله مستعمل و وضعیت بغرنج پسماند شهری و گودهای زباله در سطح شهر، نخاله های کناره ای خیابان مناطق متعدد از قبیل چهاربیشه، نفتک ، بالاتر از چاه شماره یک و … ، موج های آسفالت خیابان ها و نشست بلوار در منطقه دره اشکفت که از شریان های اصلی شهر بشمار می رود و بسیاری موارد دیگر را می اتوان اشاره کرد که مدتهاست توسط مسئولین و نهادهای ذیربط تدبیری اندیشیده نشده است.

بدون شک باید گفت که برخی شهرها خود دارای زیبایی هستند و با اندکی هزینه می توان بر زیبایی آن افزود. شهری که ورودی زیبایی داشته و محور دعوت کنندگی زیبایی داشته باشد. شهری که میدان اصلی زیبایی دارا باشد و شریان هایی که از این میدان اصلی توزیع شوند و به نقاط مختلفی ختم شوند ؛ قطعاً علاوه بر خرسندی شهروندان و افزایش انگیزه به آنان ، به چشم تازه واردها و مسافرین نوروزی هم خوشایند خواهد بود.

شهری که با فعالیت های اقتصادی نازیبایی همچون صافکاری و تعویض روغنی ها و … بدنه های زشت و فعالیتهای ناپایدار و ناسازگار با روح شهری را تزئین نموده اند برای شهر اولین ها زیبنده نیست.

از اینرو امیدواریم تا شهرداری مسجدسلیمان با بهره گیری از توانمندی نخبگان حوزه زیباسازی شهر و پتانسیل نقاط مختلف شهر ، در خصوص زیباسازی شهر اولین ها اقدامات مناسبی را تدوین و اجرا نماید.