باید نیروگاه‌های تولید برق در خوزستان را ارتقاء دهیم
باید نیروگاه‌های تولید برق در خوزستان را ارتقاء دهیم

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: «باید در بخش تولید انرژی در خوزستان به‌سمتی حرکتی کنیم که وابستگی به نیروگاه‌های برق‌آبی کمتر شود». به‌گزارش عصر اولین ها به نقل از روابط‌عمومی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان (همایون حائری) در نشست توسعه زیرساخت‌های صنعت برق شمال خوزستان که در سد کرخه با حضور فریدون […]

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: «باید در بخش تولید انرژی در خوزستان به‌سمتی حرکتی کنیم که وابستگی به نیروگاه‌های برق‌آبی کمتر شود».

به‌گزارش عصر اولین ها به نقل از روابط‌عمومی شرکت برق منطقه‌ای خوزستان (همایون حائری) در نشست توسعه زیرساخت‌های صنعت برق شمال خوزستان که در سد کرخه با حضور فریدون حسنوند (رئیس کمیسیون انرژی مجلس)، عبدالرسول پیش‌آهنگ (مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی)، مهران گلاب‌کش (معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر و مدیران صنعت برق خوزستان) برگزار شد، گفت: «نیروگاه‌های برق‌آبی پتانسیل بالایی در تأمین ذخیره آبی برای مصارف ضروری و تأمین برق کشور دارند اما نباید این‌گونه باشد که وقتی نزولات آسمانی کم می‌شود در تأمین برق کشور به‌ویژه جنوب دچار مشکل شویم».

وی افزود: «برنامه داریم نیروگاه‌های خوزستان که اکثر سدهای آبی دراین‌منطقه است را ارتقاء دهیم و منطقه شمال خوزستان که سدهای تولید برق‌آبی وجود دارد و در فصل‌های کم‌بارشی دچار مشکل می‌شوند دراین‌برنامه ارتقای جایگاه ویژه‌ای خواهند داشت». معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بیان کرد: «باید تلاش کنیم نیروگاه سیکل ترکیبی دوکوهه که دراین‌منطقه با تکنولوژی و راندمان بالا درحال‌احداث و به‌زودی وارد مدار می‌شود را توسعه دهیم».

حائری اضافه کرد: «دراین‌نشست مسائل صنعت برق در شمال خوزستان در بخش تولید، انتقال و توزیع موردبررسی قرار خواهد گرفت تا بتوانیم با یک برنامه و زمان‌بندی دقیق این‌مسائل را برطرف کنیم». وی تأکید کرد: «یکی از وظایف اصلی ما تأمین برق صنایع است تا چرخ تولید از حرکت نماند و دراین‌راه تمام تلاش خود را خواهیم کرد». مجری طرح‌های نیروگاهی سیکل ترکیبی شرکت برق حرارتی نیز دراین‌نشست بیان کرد: «نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس F دوکوهه یکی از پیشرفته‌ترین نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در سطح دنیا با راندمان ۵۸‌درصد در سیکل کامل و ۴۲‌درصد در بخش نیروگاه گازی‌ست که تابستان امسال وارد مدار می‌شود». علیرضا نصرالهی افزود: «کسری تجهیزات در بخش نیروگاهی وجود ندارد اما در بحث پست برق این نیروگاه کسری تجهیزات وجود دارد که سریع برطرف می‌شود». وی بیان کرد: «درصد پیشرفت فیزیکی این نیروگاه در بخش نیروگاه گازی ۷۵‌درصد و در بخش فیلتر شده مسیر مگاوات که باید به تولید برق برسد، ۸۵‌درصد است».

مدیرعامل شرکت برق خوزستان بابیان‌اینکه ۱۱۰۰‌میلیاردتومان پروژه انتقال و فوق‌توزیع در اندیمشک درحال‌احداث است، گفت: «پست برق ۲۳۰ به ۱۳۲ و ۳۳‌کیلوولت سبزآب با ظرفیت ۱۷۵‌مگاولت‌آمپر دردست‌احداث است و تا پایان سال به‌بهره‌برداری خواهد رسید و تعداد پست‌های انتقال شهرستان اندیمشک به دو پست افزایش پیدا می‌کند». محمود دشت‌بزرگ گفت: «برای انتقال برق نیروگاه دوکوهه اندیمشک به شبکه برق، دو خط ۲۳۰‌کیلومتر دومداره با مجموع ۶۶‌کیلومتر مدار درحال‌اجراست و خط اول که نیروگاه را به شبکه متصل می‌کند تا پایان خردادماه به‌بهره‌برداری خواهد رسید و قابلیت انتقال تمام ظرفیت نیروگاه را دارد». وی بابیان‌اینکه خط دوم در تیرماه به‌بهره‌برداری می‌رسد، افزود: «برای افزایش قابلیت اطمینان این نیروگاه را در دو حوزه به پست‌های سبزآب و اندیمشک متصل خواهیم کرد که باعث ارتقای کیفیت ولتاژ و برق‌رسانی به اندیمشک خواهد شد».

وی تصریح کرد: «این شرکت، برق چهار مشترک بزرگ صنعتی منطقه را تأمین می‌کند و با احداث پست ۴۰۰‌کیلوولت فولاد زاگرس، اندیمشک پست برق انتقال ۴۰۰‌کیلوولت نیز خواهد داشت». دشت‌بزرگ درباره تنوع‌بخشی به نیروگاه‌های تولید برق در خوزستان، گفت: «درحال‌حاضر حدود یک مگاوات نیروگاه خورشیدی منصوبه درحال‌بهره‌برداری داریم که با پیگیری‌های انجام‌شده ۲۴ خاستگاه جدید تولید نیروگاه خورشیدی به ظرفیت به ساتبا (سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق) پیشنهاد داده‌ایم که موردپذیرش قرار گرفت و تا سه‌سال‌آینده ظرفیت تولید برق خوزستان دراین‌حوزه چندین‌برابر خواهد شد». وی افزود: «ازاین‌ظرفیت ۱۲۵‌مگاوات نیروگاه در اندیمشک احداث می‌شود».

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: «اولین نیروگاه DG تاریخ خوزستان را در اندیمشک احداث کرده‌ایم و دو نیروگاه ۲۵‌مگاواتی نیز درحال‌بهره‌برداری‌ست». فریدون حسنوند؛ رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز نکاتی را درباره تعامل و برنامه‌های مجلس و دولت در حوزه تأمین انرژی و مسائل و مشکلات صنعت برق در شمال خوزستان مطرح کرد. بازدید از نیروگاه دوکوهه اندیمشک و خط دومداره اتصال این نیروگاه به پست برق سبزآب از دیگر برنامه‌های سفر معاون وزیر نیرو و هیئت‌همراه به خوزستان بوده است. مهران گلاب‌کش؛ معاون برنامه‌ریزی توانیر نیز که دراین‌سفر معاون وزیر نیرو را همراهی می‌کرد، از پست برق درحال‌احداث سبزآب اندیمشک و پست Gis کلان‌شهر اهواز که به‌تازگی وارد مدار شده بازدید کرد.