برگزاری نخستین همایش ملی گردشگری جنگ در خرمشهر
برگزاری نخستین همایش ملی گردشگری جنگ در خرمشهر
پاک‌گهر با حضور در موزه دفاع مقدس خرمشهر از برگزاری نخستین همایش ملی گردشگری جنگ در این شهر خبر داد.

به گزارش عصر اولین ها به نقل از دفاع پرس، «سجاد پاک‌گهر» رییس میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خرمشهر امروز با حضور در موزه دفاع مقدس خرمشهر از برگزاری نخستین همایش ملی گردشگری جنگ در خرمشهر خبر داد.

وی با یادآوری رشادت‌ها، دلاوری‌ها و جانفشانی مردان و زنانی که در راه پاسداری از کیان وطن جان و هستی خود را فدای پاسداری از ایران عزیز کردند، اظهار داشت: جنگ تحمیلی یکی از رویدادهای ماندگار در تاریخ معاصر و سندی معتبر از شهادت‌طلبی قهرمانان وطن در تاریخ انقلاب اسلامی است که در بندبند آن خاطرات تلخ و شیرین بسیاری به ثبت رسیده است.

رییس میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خرمشهر افزود: در زمینه ثبت حماسه‌ها و رشادت‌های این دوران ماندگار از تاریخ کشورمان با همکاری مشترک مرکز فرهنگی و موزه دفاع‌مقدس خرمشهر، سازمان منطقه‌ آزاد اروند و ادارات میراث‌‎ فرهنگی خرمشهر و آبادان و با حضور متخصصان حوزه گردشگری برگزاری نخستین همایش ملی گردشگری جنگ در دستور کار قرار داده شده است.

پاک‌گهر با اشاره به تشکیل دبیرخانه این همایش در مرکز فرهنگی دفاع‌ مقدس خرمشهر و رونمایی از فراخوان، پوستر و روزشمار و نیز معرفی محورهای مورد نظر این رویداد فرهنگی در آتیه‌ای نزدیک، گفت: پس از پایان جنگ، بسیاری از هموطنانمان به ‌منظور بازدید از مناطق جنگی و عملیاتی و مشاهده مکان ‌رویدادهای مهم این دوران هر سال و به شکل درخور توجهی به مناطق عملیاتی مراجعه می‌کنند و از نزدیک با بخش مهمی از تاریخ معاصر آشنا می‌شوند و به واکاوی این دوران مقدس می‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: با گسترش این بازدیدها پس از چهار دهه هر سال گردشگران بی‌شماری از داخل و خارج از کشور راهی این مناطق می‌شوند که تداوم همین روند با عنوان گردشگری دفاع ‌مقدس ممکن است ضمن تجدید خاطره و حفظ ارزش‌های این دوران حماسه ساز از این قابلیت در زمینه توسعه اقتصادی نیز استفاده کرد.

رییس میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خرمشهر افزود: رسیدن به این امکان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و اصولی است که یکی از همین برنامه‌ریزی‌ها برگزاری همایش ملی گردشگری جنگ است که به‌ زودی در خرمشهر به مرحله اجرا می‌رسد.

پاک‌گهر بیان کرد: مقررات و برنامه‌های محوری این همایش همزمان با هفته گردشگری و دفاع‌مقدس در اواخر شهریور ۱۴۰۲ اعلام می‌شود.