بمباران هوایی گتوند به فراموشی سپرده شد
بمباران هوایی گتوند به فراموشی سپرده شد

عصر اولین ها// بمباران هوایی رژیم بعث عراق به مهاجرین عرب كنار سد تنظیمی گتوند در سال 65 خسارات زیادی به ساكنین این منطقه وارد كرد اما این حادثه بعد از مدت كوتاهی به فراموشی سپرده شد. هشتم آبان ماه سال 1365 یادآور حمله هواپیماهای رژیم بعث عراق به مهاجرین عرب گتوند است. در این […]

عصر اولین ها// بمباران هوایی رژیم بعث عراق به مهاجرین عرب كنار سد تنظیمی گتوند در سال 65 خسارات زیادی به ساكنین این منطقه وارد كرد اما این حادثه بعد از مدت كوتاهی به فراموشی سپرده شد.

هشتم آبان ماه سال 1365 یادآور حمله هواپیماهای رژیم بعث عراق به مهاجرین عرب گتوند است.
در این بمباران 12 نفر از اهالی شهرك خیبر گتوند به درجه رفیع شهادت نائل شدند، اتفاق تلخی كه به فراموشی رفت و حتی برخی از مسئولان شهرستان نیز اطلاعاتی از این حمله ندارند.
این حمله هوایی هیچگاه از ذهن مردم شهرستان گتوند فراموش نخواهد شد؛ شهرستان شهید پروری كه همیشه و در تمام عرصه ها دین خود را به اسلام و انقلاب ادا كرده و خدمات زیادی به ایران اسلامی ارائه داده است.
مسئول حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گتوند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص این حمله هوایی رژیم بعث عراق گفت: در سال 1365 یك هواپیمای جنگنده سوخو كه در آن روز قصد بمباران نیروهای نظامی مستقر در شهرستان گتوند را داشت با آتش پدافند هوایی این نیروها مواجه شد.
غلام استادی افزود: این جنگنده در حال فرار از محل اقدام به رها كردن بمب خوشه ای بر روی مردم مهاجر بی گناه عرب ساكن در كنار سد تنظیمی گتوند كرد.
وی اضافه كرد: پس از اصابت بمب خوشه ای در این منطقه 12 نفر از مردم بی گناه از جمله زن و كودك به شهادت رسیدند و 22 نفر نیز مجروح شدند.
مسئول حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گتوند گفت: مجروحین این حمله هوایی با كمك نیروهای امدادی و مردم به مراكز درمانی گتوند و بیمارستان های شوشتر و دزفول انتقال داده شدند.
وی افزود: بعد از مدتی ساكنان آن منطقه به مكان دیگری به نام شهرك(كوی) شهید سلطانی فعلی و دیگر نقاط شهرستان گتوند اسكان داده شدند.
استادی اظهار داشت: هرساله برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این حادثه یادواره ای در كوی شهید سلطانی برگزار می شود ضمن اینكه یادبود این شهدا در آینده در میدان كوی شهید سلطانی نصب خواهد شد.
یكی از ساكنان محل بمباران گتوند در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این حمله هوایی بین ساعت 9 تا 11 صبح رخ داد، كه در آن حادثه زن عمو به همراه سه فرزندش شهید و همسرم نیز مجروح شد.
جاسم بوعذار افزود: در زمان بمباران در محل حضور نداشتم ولی بلافاصله پس از اطلاع خود را به محل رساندم كه با انبوهی از جمعیت مواجه شدم؛ در آن روز تعداد زیادی از مردم شهرستان گتوند به مصدومین و ساكنان آن منطقه كمك كردند.
وی اظهار داشت: مهاجرین عرب گتوند به خاطر امنیت در این شهرستان اسكان داده شدند ولی هرگز گمان نمی كردیم مورد حمله دشمن قرار بگیریم.
یكی دیگر از شاهدان این حمله هوایی رژیم بعث عراق گفت: با صدای بمباران متوجه این حادثه شدیم كه علاوه بر شهید و مجروح شدن تعدادی از ساكنان خسارات زیادی به منازل مردم وارد شد.
حسین جعفری كه در آن سال در شهرداری گتوند شاغل بود، افزود: با یكی از خودروهای شهرداری، تعدادی از مجروحان را به درمانگاه گتوند انتقال دادیم.
وی اظهار داشت: شهدای این حمله در شهرستان هویزه به خاك سپرده شدند.
بعد آن حمله هوایی ناجوانمردانه به مردم بیگناه مهاجران ساكن شهرستان گتوند، هرساله یادواره ای در سطح شهرستان برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آن حادثه برگزار می شود ولی لازم است برنامه ای با سطح و كیفیت بالاتر برای معرفی هرچه بیشتر این اتفاق اجرا شود.
مردم شهرستان گتوند 349 شهید تقدیم انقلاب اسلامی كرده اند، همچنین این شهرستان میزبان پیكر مطهر 9 شهید گمنام است.
  • منبع خبر : ایرنا