تأملی بر نشست فرماندار مسجدسلیمان با اصحاب رسانه + جزئیات
تأملی بر نشست فرماندار مسجدسلیمان با اصحاب رسانه + جزئیات

وقتی فرماندار حقوق اصحاب رسانه را به رسمیت نمی شناسد و با آنان نشست برگزار می کند
برگزاری تنها دو نشست طی ۱۸ ماه حضور پاکدل در فرمانداری مسجدسلیمان
عدم حضور جمعی از اصحاب رسانه در نشست در اعتراض به اعمال فشار بر مطبوعات طی ماههای اخیر

عصر اولین ها//دومین نشست پاکدل فرماندار مسجدسلیمان بهمراه اعضای شورای تأمین با اصحاب رسانه طی ۱۸ ماه اخیر در حالی برگزار شد که در مقایسه با نشست قبلی، عدم حضور جمعی از خبرنگاران تأمل برانگیز بوده است. هر چند می توان گفت که اعمال فشار و شکایت از برخی خبرنگاران به دادسرا از سوی فرماندار و برخی مدیران شهرستان از جمله دلایل این عدم حضور بوده است.

به گزارش عصر اولین ها، فرماندار مسجدسلیمان بهمراه اعضای شورای تأمین با اصحاب رسانه در حالی برگزار شد که طی ۱۸ ماه حضور پاکدل در فرمانداری مسجدسلیمان این دومین نشست وی با خبرنگاران به شمار می رود. در حالی که طی ماههای اخیر برخی از خبرنگاران به دلیل شکایت فرماندار و برخی مدیران شهرستان از آنان در دادسرا حاضر شده اند و مواردی از این قبیل که به نوعی اعمال فشار بر مطبوعات تلقی می شود موجب شده تا جمعی از خبرنگاران در این نشست حاضر نشوند.

لازم به ذکر است ماده ۴ قانون مطبوعات اشعار می دارد که “هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات بر آید و یا به سانسور و کنترل‌نشریات مبادرت کند.” علاوه بر این متخلف از موارد (۴) و (۵) قانون مطبوعات به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم خواهد شد.

با این حال جای پرسش دارد با توجه به این که در دوره حضور ۱۸ ماهه فرماندار مسجدسلیمان برخی خبرنگاران شهرستان بعلت شکایت وی و برخی مدیران دیگر در دادسرا حضور یافته اند، یا طی تماس تلفنی و به شیوه های دیگر مورد تهدید یا توهین قرار گرفته اند، و از سوی دیگر با آنان نشست برگزار می شود؛ نشانه این رویکرد دوگانه چیست؟ آیا فرماندار حقوق مطبوعات را به رسمیت می شناسد؟

با تمام این تفاسیر کنترل و اعمال فشار بر مطبوعات طی یکسال اخیر به گونه ای افزایش یافته که به اذعان برخی اصحاب رسانه ایجاد این فضا و هجمه بر خبرنگاران که در پاره ای موارد نیز شکایت از آنان به دادسرا را بهمراه داشته در دهه های اخیر بی سابقه بوده است. از این رو امیدواریم تا تمامی مسئولین ضمن احترام کامل به اصحاب رسانه و به رسمیت شناختن حقوق مطبوعات رویکرد مثبتی در این خصوص داشته باشند.