تخریب لوله انتقال نفت خام خوزستان به اصفهان و تهران
تخریب لوله انتقال نفت خام خوزستان به اصفهان و تهران
لوله انتقال نفت خام خوزستان به اصفهان و تهران تخریب شد.

منصور شیشه فروش با بیان‌ اینکه گزارش تخریب خط انتقال نفت مارون ساعت ۱۰ صبح روز جمعه (۲۵ شهریور) اعلام شد،گفت: تخریب این لوله موجب نشت نفت خام و جاری شدن آن در زمین‌های پشت دانشگاه آزاد نجف‌آباد شد.
او تصریح کرد: برغم وارد شدن آسیب به این خط لوله، سارقان نتوانستند نفتی از آن برداشت کنند.
شیشه فروش ادامه داد: با این حال، تخریب این خط موجب جاری شدن نفت خام در زمین‌های محدوده دانشگاه آزاد نجف‌آباد شده بود که با تلاش نیرو‌های متخصص و در یک عملیات هفت ساعته مرمت شد.

به گفته او، روز گذشته بیش از ۲۰ کامیون از خاک‌های آلوده این منطقه برای دفن بهداشتی به محل مناسبی انتقال داده شد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: این خط قابلیت انتقال روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام را به پالایشگاه‌های اصفهان و تهران دارد و هرگونه اقدامی که موجب اخلال در انتقال نفت در این مسیر شود، به فوریت و با جدیت به آن رسیدگی خواهد شد.
او اضافه کرد: تاکنون مُتخلفان شناسایی نشده‌اند، اما پیگیری قانونی برای دستگیری آن‌ها در حال انجام است و شرکت خطوط لوله نفت نیز مُکلف به انجام اقدام لازم با همکاری بخش‌های قضایی و انتظامی در این زمینه شده است.
شیشه فروش افزود: در یک ماه گذشته نیز ۲ مورد شکستگی خطوط لوله در زمینه انتقال نفت خام در منطقه خمینی شهر رُخ داد که موجب آلودگی خاک این منطقه شد که شرکت خطوط لوله نفت، مسئولیت دفن بهداشتی خاک‌های این محدوده را هم بر عهده گرفت.
او تاکید کرد: شرکت خطوط لوله نفت باید پایش لازم را در همه مقاطع و مناطقی که خط لوله در آن‌ها وجود دارد، انجام دهد و با تقویت سیستم‌های گشت و نظارت خود، از بروز اینگونه مشکلات جلوگیری کند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان خاطرنشان کرد: اداره محیط زیست هم مُکلف به انجام نظارت‌های لازم در زمینه حمل و دفن بهداشتی خاک‌های آلوده به مناطق مناسب و دفن بهداشتی آن‌ها شده است.
او در عین حال یادآور شد: تاکنون میزان دقیق خسارت نهایی وارد شده به خطوط لوله نفت و آلودگی خاک منطقه برآورد نشده است.
به تازگی ویدیویی در برخی از شبکه‌های مجازی منتشر شده که در آن آسیب دیدگی لوله‌ای که باعث نشت نفت سیاه در منطقه پشت دانشگاه آزاد نجف‌آباد و بعد از شن شویی شده است را نشان می‌دهد.
در این ویدئو بر آثار مُخرب زیست محیطی این واقعه در آلوده کردن خاک و آب منطقه و آثار درازمدت آن تاکید شده است.

  • منبع خبر : ایرنا