جزئیات قتل فرد میانسال با سلاح گرم در اندیکا
جزئیات قتل فرد میانسال با سلاح گرم در اندیکا

سایت خبری شهر اولین ها// چندی قبل و در میانه های بامداد مرد میانسالی در اندیکا بر اثر اصابت گلوله به قتل رسید. این مرد با اسلحه شکاری به قتل رسیده که عوامل قضایی و انتظامی در حال بررسی موضوع و دستگیری قاتل هستند. به گزارش سایت خبری شهر اولین ها، تحقیقات نشان مي دهد […]

سایت خبری شهر اولین ها// چندی قبل و در میانه های بامداد مرد میانسالی در اندیکا بر اثر اصابت گلوله به قتل رسید. این مرد با اسلحه شکاری به قتل رسیده که عوامل قضایی و انتظامی در حال بررسی موضوع و دستگیری قاتل هستند.

به گزارش سایت خبری شهر اولین ها، تحقیقات نشان مي دهد كه بروز يكسري از اختلافات و حل نشدن آن به صورت ريشه اي باعث ايجاد نزاع هاي منجر به قتل دراستان خوزستان می شود و ريشه و بستر اوليه نزاعها را دراین استان بايد در تاريخ گذشته اين جوامع مطالعه نمود چرا که عوامل مختلفي در شکل گيري و تداوم آن مانند آثار محيط طبيعي، ريشه هاي اجتماعي ، زمينه هاي اقتصادي، ابعاد فرهنگي وتعصبات قومی وقبیله ای دخيل بوده اند.

عدم آشنايي و آگاهی لازم  مردم به قوانين اسلامي و حکومتی در ارتکاب و ابراز خشونت که ازقبح انجام اينگونه اعمال بي خبرند، وهمچنین بدلیل پایبندی به عرفهاي گذشته که هنوزبرجامعه حاکم هستند ،ارجحیت  پایبندی به تعصبات قومی وقبیله ای  زمینه ساز بروز قریب به اتفاق قتلهای به وقوع پیوسته دراستان خوزستان است.

فرهنگ جنگ طلبی به شکل علاقه به اسلحه و مهارت فوق العاده، نمایش شجاعت و شهامت تواناييهاي بدني، سازگاري با سختيها و تن ندادن به زور، همه و همه دربه وجود آوردن نزاعهاي محلي دراین استان سهم عمده اي را دارند.

يافته هاي پژوهشي نشان مي دهد که ميزان اين برخوردها در سالیان اخیرسيرصعودي داشته و هر سال بر تعداد آنها افزوده مي گردد. ابعاد مختلف فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و حتي محيط طبيعي ساکنان منطقه جهت تعديل نمودن  اين رفتارها و متعادل سازي آن مشکل بوده و براي نهادينه کردن فرهنگ صلح و سازش در این جوامع راهبردها واقدامات ویژه ای را می طلبد

اجراي برنامه هاي آموزشي به منظور افزايش سطح آگاهي مردم و ايجاد انگيزه در آنها براي پيگيري حقوق مربوطه از طريق مراجع قانوني و پرهيز از اقدامات خود سرانه و خارج از ضوابط تا حدود زيادي مي تواند از بروز نزاع هاي طايفه اي پيشگيري كند ، تحقق اين هدف مستلزم اهتمام و تشريك مساعي سازمان ها و ارگانهاي مربوطه از قبيل : صدا و سيما، آموزش و پرورش، کانون فرهنگی مساجد و دستگاههای انتظامی وقضایی بوده كه اين امر نيازمند توجه و عزم جدي مسيولين ذيربط است.

انشااله که با تعمیق پایبندی به قانون وآموزش مستمر مردم خصوصا در حوزه های اجتماعی وقضایی در آينده اي نه چندان دور شاهد رشد و شکوفايي و توسعه استان از لحاظ اقتصادي، فرهنگي و … باشيم.هرچند اين امر مستلزم امنيت و آرامش بوده ولي مي توان با کمک ابزارهاي فوق الذکر شاهد نهادينه کردن فرهنگ صلح وسازش و کاهش نزاعهاي منجر به قتل در استان باشيم.

مرجع:لالی آنلاین