حمله وسیع موشکی، شهدای 30 مهر و مظلومیت ادامه دار مسجدسلیمان …
حمله وسیع موشکی، شهدای 30 مهر و مظلومیت ادامه دار مسجدسلیمان …

عصر اولین ها// اغراق نیست اگر بگوییم شهدای مسجدسلیمان نیز همچون شهرستان مظلوم واقع شده اند و طی سالهای اخیر آن گونه که می بایست در سطح ملی به وسعت جنایت رژیم بعث عراق در مسجدسلیمان طی جنگ تحمیلی پرداخته نشده است. حداقل این که یادواره شهدای حمله وسیع موشکی ۳۰مهرماه ۶۲ به شکلی شایسته […]

عصر اولین ها// اغراق نیست اگر بگوییم شهدای مسجدسلیمان نیز همچون شهرستان مظلوم واقع شده اند و طی سالهای اخیر آن گونه که می بایست در سطح ملی به وسعت جنایت رژیم بعث عراق در مسجدسلیمان طی جنگ تحمیلی پرداخته نشده است. حداقل این که یادواره شهدای حمله وسیع موشکی ۳۰مهرماه ۶۲ به شکلی شایسته برگزار شود و مسجدسلیمان نیز در لیست مناطق جنگی موضوع بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه قرار گیرد. اما گویا مظلومیت این شهر همچنان ادامه دارد …

به گزارش عصر اولین ها، حمله وسیع موشکی ۳۰مهرماه ۶۲ یکی از مهمترین وقایع دوران دفاع مقدس در مسجدسلیمان به شمار می رود که طی سالهای اخیر آن گونه که می بایست به آن پرداخته نشده است. موضوعی که می تواند با تشکیل یک کمیته کارشناسی و ایجاد مقدمات برگزاری کنگره ملی شهدای حمله موشکی به مسجدسلیمان، ضمن پاسداشت مقام شهداء در بازشناسی این حادثه به جامعه و نزدیکی بیشتر نسل جدید با حوزه دفاع مقدس تأثیر بسزایی داشته باشد.

بدون شک حمله موشکی ۳۰ مهر به عنوان وسیع ترین حمله موشکی به مسجدسلیمان یک سند برجسته از جنایات جنگی دشمن عراقی در دوران دفاع مقدس به شمار می رود. روزی که شهر اولین ها ناخواسته و ناجوانمردانه بعد از یک دوره بمباران های متناوب هوایی مناطق مختلف مسکونی اش چون پشت برج، نمره چهل، نفتک و نمره هشت وارد فاز جدیدی از جنگی شد که بعدها به نام “جنگ موشک ها در تقویم دوران دفاع مقدس” نام گرفت. در سالهای گذشته پرداختن به این موضوع و برگزاری یادواره شهدای ۳۰ مهر به شکلی جزیی و مختصر مورد توجه قرار گرفت تا زوایای مختلف این حادثه همچنان پنهان باقی بماند. امروزه یادآوری رشادت، مقاومت و ایستادگی مردم در دوران دفاع مقدس بعنوان یک ارزش تلقی شده که در بسیاری شهرها و استان ها مورد توجه ویژه ای قرار می گیرد و با برگزاری کنگره و یادواره ها ضمن پاسداشت مقام شهداء و تجلیل از خانواده آنان و ایثارگران جنگ تحمیلی، در معرفی شهدا به نسل نوجوان و جوان نقش موثری ایفا می نمایند. در مسجدسلیمان نیز برگزاری یادواره شهدای ۳۰ مهر در سطح ملی می تواند در زمره مطالبات مردمی قرار گیرد تا صدای مظلومیت مسجدسلیمان در دوران دفاع مقدس نیز به گوش مسئولین ذیربط در سطح کشور رسانده شود.

شاید قرار نگرفتن مسجدسلیمان در لیست مناطق جنگی از جمله مواردی است که به علت کم توجهی ها به حادثه ۳۰ مهرماه و عدم پرداختن به آن اتفاق افتاده است. موضوعی که طی نامه ای و در راستای اجرای بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعیین محدوده مناطق عملیاتی دفاع مقدس به منظور جبران عقب ماندگی استان های مذکور اعلام شده و مناطق جنگی (که مورد تصرف یا بشدت در حال بمباران و گلوله باران بوده ) و امنیتی درگیر در دوران دفاع مقدس (که حضور ضدانقلاب و درگیریهای مداوم در این مناطق موجب عقب ماندگی های آنها شده است) تعیین شدند اما نامی از مسجدسلیمان در این لیست دیده نشد.

از این رو تشکیل کمیته ای کارشناسی جهت انجام مطالعات و تحقیقات در خصوص حادثه ۳۰ مهر ۶۲ مسجدسلیمان با بهره گیری از نظر مطلعین می تواند مقدمه برگزاری یادواره شهدای حمله موشکی به مسجدسلیمان را فراهم سازد و انتشار تصاویر، کتاب و دیگر مستندات در جریان این یادواره از دیگر مواردی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد. امیدواریم تا نهادهای فرهنگی شهرستان بهمراه دیگر مسئولین از اکنون اقدامات و پیگیری های لازم را در این خصوص برنامه ریزی نموده تا سال آینده شاهد برگزاری یادواره شهدای حادثه ۳۰ مهرماه مسجدسلیمان در سطح ملی و با حضور مسئولین کشوری در شهرستان باشیم.