خدمت رسانی به زوار اباعبدالله الحسین از دریچه دوربین
خدمت رسانی به زوار اباعبدالله الحسین از دریچه دوربین
فراخوان رسانه ای خدمت رسانی به زوار اباعبدالله الحسین از دریچه دوربین منتشر شد.

دبیر دومین سوگواره ملی خوزستان پایتخت موکب‌ها گفت: هنرمندان باید با بهره‌گیری از نهضت حسینی (ع)، خدمت بی منت مواکب و پیاده روی میلیونی اربعین خوراک فرهنگی جامعه را فراهم کنند و روایات در قالب هنر به مخاطبان برسد.

حمیدرضا بهوندی، دبیر دومین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها در گفتگو با عصر اولین ها از آغاز به کار رسمی دبیرخانه این سوگواره در استان خوزستان خبر داد و از کلیه فرهیختگان ملی خواست که با چشمان رصدگر خود این پدیده بی بدیل الهی را به تصویر بکشند و با قدم نهادن در مسیر سراسر نور الهی توشه‌ای برای پایان مسیر غیبت حضرت ولی عصر (عج) بردارند.

بهوندی، موکب‌ها را سفیران انتقال دهنده پیام عاشورا به مردم دانست و بیان کرد: هنرمندان باید با بهره‌گیری از نهضت حسینی (ع)، خدمت بی منت مواکب و پیاده روی میلیونی اربعین خوراک فرهنگی جامعه را فراهم کنند و روایات در قالب هنر به مخاطبان برسد.

دبیر دومین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها با اشاره به تعدد مواکب در استان خوزستان به دلیل وجود دو مرز مشترک با کشور عراق، این سوگواره را فرصتی ویژه برای هنرمندان قلمداد می‌کند تا لنز دوربین‌هایشان این همایش عظیم مملو از اخلاق و معنویت را به تصویر بکشد.

وی رمز ماندگاری پدیده‌ها را در روایت صحیح آن‌ها دانست و بیان کرد: اگر این وایات در قالب هنر برای مردم بازگو شوند در طول تاریخ ماندگارتر خواهند شد؛ بنابراین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها پذیرای آثار هنرمندان و فرهیختگان ملی در چهار قالب مستند، عکس، پوستر، نماهنگ و کلیپ خواهد بود.

بهوندی با بیان اینکه مواجهه با حالات درونی زائران اباعبدالله الحسین (ع) از پشت لنزهای دوربین قابل مشاهده نیست، می‌گوید: هر موکبی که برای خدمت‌رسانی به زائران آل حسین (ع) در مسیر برپا شده است؛ رویکرد و فعالیت‌های خاصی را انجام ‌می‌دهد که این‌ها باید در قالب هنر برای مردم روایت شود.

دبیر دومین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها، حرکت موکب‌داری مردمی اربعین را آزمایشی الهی برای آمادگی حکومت امام عصر (عج) می داند و بیان می کند: هنرمندان از به تصویر کشیدن مواکب در قاب‌های هنریشان غافل نشوند، پیوند میان هنر و موکب در این‌جا باید برقرار شود.

بهوندی ادامه می‌دهد: تولید محتواهایی در فضای مجازی از چندسال گذشته با هشتک پایتخت موکب‌ها از سوی هنرمندان انجام می‌شد که بازخوردهای خوبی را برجای گذاشت؛ همین موضوع موجب شد تا پایتخت موکب‌ها ماندگار شود.

وی می‌گوید: با آغاز به کار دومین سال از برگزاری این سوگواره به دنبال بستری برای خلق آثار مختلف در رابطه با اربعین و موکب‌ها هستیم تا بتوانیم این آثار را از طریق رسانه تلوزیونی، مکتوبات رسمی منتشر کنیم.

دبیر دومین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها با تأکید بر ضرورت استفاده از آثار اربعینی هنرمندان در فضاسازی شهری و پایانه‌های مرزی استان تصریح می کند: به دلیل حجم بالای عبور زائران اباعبدالله الحسین (ع) از پایانه‌های مرزی استان و مبادی شهری ضرورت دارد که این آثار در فضای شهری و پایانه‌ها نصب شوند تا مردم با آثار تولیدی هنرمندان بیشتر آشنا شوند.

وی ابراز داشت: دومین سوگواره ملی پایتخت موکب‌ها در خوزستان به همت سازمان تبلیغات اسلامی استان و با همکاری معاونت فرهنگی منطقه آزاد اروند، شهرداری اهواز، استانداری خوزستان، حوزه هنری انقلاب اسلامی واحد خوزستان در حال برگزاری است.

گفتنی است؛ هنرمندان می‌توانند تا ۱۵ مهرماه آثار خود را از طریق سایت www.mokebha.ir به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.