راه اندازی اولین شهرک صنعتی خرما در کشور
راه اندازی اولین شهرک صنعتی خرما در کشور
رییس ستاد اجرایی فرمان امام در استان بوشهر از راه اندازی اولین شهرک صنعتی خرما در کشور خبر داد

عصر اولین ها// با حدود ۲۶۰ هزار هکتار کشت زیر نخل و ۱۰۰ گونه مختلف نخل دومین قطب تولید کننده خرمای جهان پس از مصر است.

با وجود این ظرفیت بی نظیر به دلیل نبود صنایع بسته بندی و خام فروشی از رقابت با تولید کنندگان خرما در سایر کشورها بازمانده است.

این درحالی است که با راه اندازی صنایع تبدیلی و فرآوری و درکنار آن بسته بندی مناسب می توان چالش موجود را به فرصتی طلایی تبدیل کرد.

دکتر علی فرهمندپور، رییس ستاد اجرایی فرمان امام در استان بوشهر با حضور در غرفه صندوق مشترک استان ها در نمایشگاه روستا آباد از عزم ستاد اجرایی فرمان امام در بوشهر برای راه اندازی شهرک صنعتی خرما در این استان خبر داد و گفت: با ایجاد این شهرک صنعتی، راهیابی به بازارهای جهانی و بستر جذب مشتری های بین المللی فراهم می شود تا ایران بتواند به جایگاه مناسب خود دست یابد. این شهرک قرار است با مشارکت بنیاد برکت و صندوق مشترک استان ها سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ایجاد شود.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان بوشهر گفت: این شهرک در عرصه ای به وسعت ۳۰ هکتار با مشارکت بنیاد برکت و صندوق مشترک استان ها راه اندازی می شود.

دکتر علی فرهمندپور با تشکر از مجموعه صندوق مشترک استان ها بخصوص از آقای دکتر ولی الله آقایار زاده، مشاور ویژه اقتصادی صندوق مشترک استان ها گفت: ظرفیت کشاورز و کشاورزی در کشور یکی از موضوعات مهمی است که صندوق به آن می پردازد. در استان بوشهر عمده کشت، کشت نخیلات و خرما است که بدون هیچگونه برنامه ای و به صورت خام صادر می شود . در کشور هم به همین شیوه توزیع می گردد. درخواستی که ما داشتیم و قرار شد انشالله صندوق ورود کند ایجاد و راه اندازی پالایشگاه خرما در استان بوشهر است. ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت هم آمادگی دارند که در این خصوص تفاهم نامه ای با صندوق منعقد کنند تا صندوق به صورت کنسرسیوم ورود کند.

  • منبع خبر : خبرآنلاین