ردپای نماینده مردم مسجدسلیمان در انتصابات اخیر حوزه انتخابیه
ردپای نماینده مردم مسجدسلیمان در انتصابات اخیر حوزه انتخابیه
باید گفت دامنه فعالیت افراد منصوب شده اخیر در حوزه انتخابیه به نوعی به نماینده مردم شهرستان در مجلس بر میگردد. 

عصر اولین ها// طی حکمی از سوی مدیرعامل باشگاه نفت مسجدسلیمان دارابپور به عنوان مسئول روابط عمومی این باشگاه منصوب شد. وی طی چند سال اخیر بعنوان مسئول کارگروه ورزش نماینده مردم مسجدسلیمان نیز فعالیت داشته است. یکی دیگر از انتصابات در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان، اندیکا، لالی و هفتکل حضور یک فرد بدون رزومه مرتبط که چندصباحی در روابط عمومی دفتر نماینده نیز فعالیت داشته است. این در حالی است که روند تغییر و تحولات مدیریتی و انتصابات در مسجدسلیمان بزرگ طی سال های اخیر با انتقادات مختلفی از سوی کنشگران اجتماعی همراه شده است. از طرفی دامنه فعالیت افراد منصوب شده اخیر به نوعی به نماینده مردم شهرستان در مجلس بر میگردد.

با این حال باید اشاره داشت اگر ایفای نقش نمایندگان در انتصابات ادامه یابد به موجب هشدار طحان‌نظیف منجر به رد صلاحیت نمایندگان در انتخابات بعدی مجلس خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان در این خصوص گفت: نمایندگان بر اساس قانون اساسی، دو وظیفه قانونگذاری و نظارت را برعهده دارند که برای نظارت منعی وجود ندارد اما اگر نظارت تبدیل به دخالت در اجرا شود خلاف استقلال قوا و خلاف قانون اساسی است. دکتر طحان نظیف ادامه داد: در واقع نمایندگان می‌توانند اگر در جایی مشاهده شد که یک مقام مسئول و یک مدیر اجرایی یا یک وزیر، وظیفه خود را به درستی انجام نمی‎دهد از ابزارهای نظارتی خودشان همانند تذکر، سوال، استیضاح و حق تحقیق و تفحص استفاده کنند؛ البته بیانات مقام معظم رهبری هم در این خصوص روشن و واضح است و اتفاقا ایشان توصیه خاصی نسبت به این مجلس داشتند که از دخالت در انتصابات پرهیز کنند لذا اگر امری دخالت محسوب شود، شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها آنها را لحاظ خواهد کرد و قبلاً هم مواردی در این خصوص وجود داشته است.

با تمام این تفاسیر باید دید روند بررسی صلاحیت ها در دور آتی انتخابات به چه شکل خواهد بود و آیا موضوع دخالت نماینده در انتصابات نیز می تواند بعنوان یکی از موارد مطرح منجر به رد صلاحیت وی شود یا شرایط به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.