رسانه ها ماده ۹۰ قانون تأمین اجتماعی را جدی بگیرند
رسانه ها ماده ۹۰ قانون تأمین اجتماعی را جدی بگیرند

عصر اولین ها// مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان در نشست با مدیرعامل و جمعی از اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات بر لزوم اجرای دقیق مفاد ماده ۹۰ قانون تأمین اجتماعی توسط رسانه ها بعنوان کارفرما و تبیین آن برای مخاطبین تأکید نمود. به گزارش عصر اولین ها، مدیرکل تأمین اجتماعی استان خوزستان در دیدار با مدیر […]

عصر اولین ها// مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان در نشست با مدیرعامل و جمعی از اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات بر لزوم اجرای دقیق مفاد ماده ۹۰ قانون تأمین اجتماعی توسط رسانه ها بعنوان کارفرما و تبیین آن برای مخاطبین تأکید نمود.

به گزارش عصر اولین ها، مدیرکل تأمین اجتماعی استان خوزستان در دیدار با مدیر عامل و اعضای هیأت مدیره خانه مطبوعات استان در خصوص مسائل مختلف بیمه ای از جمله مزایای سخت و زیان آوری شغل خبرنگاری پاسخ داد و بر نقش رسانه‌های استان بعنوان مؤثرترین پل ارتباطی بین تأمین اجتماعی، مردم و شرکای اجتماعی تأکید کرد.

علی بهمن مدیرعامل خانه مطبوعات در این نشست با اشاره به نقش مطبوعات در تعامل با تأمین اجتماعی برای تبیین خدمات این سازمان بیان داشت: تعامل بیشتر سازمان با رسانه ها و مطبوعات می تواند امتیازی دوسویه تلقی شود و انتظار می رود تا با معرفی رابط سازمان و خانه مطبوعات در راستای پیگیری مسائل صنفی و همچنین بازشناسی خدمات سازمان به مخاطبین اقدامات جدی تر انجام شود. وی افزود: برگزاری دوره های آموزشی از سوی سازمان و آموزش خبرنگاران تخصصی در حوزه بیمه از جمله اتفاقات مثبت است که می تواند در آینده با برنامه و عملیاتی نمودن آن انجام شود. در این نشست همچنین افشار پرویزی بابادی و صادق سلامت دوم به بخشی از دغدغه های صنفی رسانه ها و مشکلات مرتبط با حوزه تأمین اجتماعی اشاره داشتند و ضمن اعلام آمادگی جهت برگزاری دوره های آموزشی متناوب برای اصحاب رسانه، در راستای آگاهی بخشی خدمات تأمین اجتماعی خواستار مشاوره بیشتر در این زمینه شدند.

روشنی مدیرکل تأمین اجتماعی استان خوزستان نیز در این نشست اظهار داشت: طبق قانون، خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور است و این موضوع شامل خبرنگارانی می‌شود که کارفرمای مشخص دارند و مشمول قانون کار هستند و هر سال خدمت برای آنها یک و نیم سال محاسبه و در زمان بازنشستگی ملاک عمل برای پرداخت مستمری خواهد بود.

روشنی با بیان اینکه رسانه‌ها نقش بی‌بدیلی در آگاه‌سازی و جهاد تبیین در جامعه بر عهده دارند تأکید کرد: مردم حق دارند نسبت به حقوق قانونی خود در رابطه با خدمت رسانی این سازمان با خبر باشند و رسانه‌های استان مؤثرترین پل ارتباطی بین تأمین اجتماعی، مردم و شرکای اجتماعی هستند و توانسته‌اند با تهیه خبر و گزارش‌های خوب و کاربردی بسیاری از مسائل و مشکلات را پیگیری و به سرانجام برسانند.

مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان همچنین با تشریح شرایط بیمه نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان اظهار کرد: ۳ نرخ حق پرداخت بیمه برای بیمه هنرمندان پیش بینی شده است که بر اساس انتخاب هر کدام، از حمایت‌های سازمان تأمین اجتماعی برخوردار می‌شود؛ نرخ ۱۴ درصد (۱۲ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ ۱۶ درصد (۱۴ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ ۲۰ درصد (۱۸ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی می‌باشد.

روشنی با تأکید بر رعایت ماده٩٠ قانون تأمین ‌اجتماعی افزود: کارفرمایان موظف‌اند قبل از به‌کار گماردن افراد ترتیب معاینه پزشکی‌شان را بدهند و در صورتی که پس از استخدام مشمولان قانون، معلوم شود که ایشان در حین استخدام، قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته‌اند و کارفرما در معاینه پزشکی آن‌ها تعلل کرده و در نتیجه بیمه ‌شده دچار حادثه شده یا بیماری‌اش شدت یابد، سازمان تأمین ‌اجتماعی تعهدات قانونی را درباره بیمه‌ شده اجرا کرده و هزینه‌های مربوط به آن را از کارفرما طبق ماده۵٠ قانون تأمین ‌اجتماعی مطالبه و وصول خواهد کرد.