رشد ۲۹۳ درصدی استفاده از پابند الکترونیک در زندان‌های خوزستان
رشد ۲۹۳ درصدی استفاده از پابند الکترونیک در زندان‌های خوزستان
پژمان پروین درباره اقدامات تحولی ازجمله اشتغال در زندان‌های استان خوزستان گفت: در حوزه اشتغال زندانیان دنبال تجاری‌سازی، صنعتی‌سازی و اقتصادی کردن آن به نفع مددجویان هستیم تا درآمد مناسبی نصیب آنان و خانواده‌های‌شان شود.

سازمان زندان‌ها در چند ماه اخیر سراغ تعیین اولویت‌های علمی و مشخص در مسیر بازپروری و اصلاح  مددجویان  رفته و این فرآیند را در کنار بهبود وضعیت رفاهی آنان دردست انجام دارد.

حرکت به سمت حرفه‌‍آموزی و اشتغال حداکثری تا کاهش جمعیت کیفری این مراکز با استفاده از سامانه‌های الکترونیک و رویه‌های قضائی از جمله اقدامات پیشِ روست که نه فقط در تهران بلکه در اکثریت استان‌ها بویژه استان‌های دارای جمعیت کیفری بیشتر پیگیری شده است.

پژمان پروین مدیرکل زندان‌های خوزستان با اشاره به برخی برنامه‌ریزی‌ها در راستای بازاجتماعی‌شدن مددجویان  ازجمله استفاده از ظرفیت خیرین گفت: طی مدت اخیر مجموعا ۱۱ جشن گلریزان در اهواز و شهرستان‌های مختلف استان برگزار شد که در نتیجه این مراسم حدود ۱۱ میلیارد تومان بصورت نقدی و تعهدی به ستاد دیه کمک و با فرایندهای لازم زمینه آزادی تعداد قابل توجهی از زندانیان جرائم غیرعمد فراهم خواهد شد.

• آزادی زندانیان جرائم غیرعمد با کمک خیرین و گذشت شکات

وی در ارتباط با عملکرد سال گذشته ستاد دیه استان خوزستان نیز گفت: از مسیر ستاد دیه ۳۷۷  زندانی آزاد شده‌اند و از مسیرهای دیگر همانند انجمن‌های حمایت زندانیان که آنان نیز در مدت مذکور به جمع‌آوری کمک‌های مردمی پرداختند، حدود ۱۰۰ زندانی واجد شرایط از زندان آزاد شدند و به آغوش گرم خانواده و کانون جامعه بازگشتند. این افراد حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بدهی داشتند که رهایی آنان توسط یک فرایند موفق و مؤثر از جمله قبول اعسار آنان بالغ بر  ۱۱۸ میلیارد تومان توسط مقامات قضائی استان و شهرستان‌ها  بوده که جای تشکر ویژه دارد. 

پروین با بیان اینکه در این حوزه شکات پرونده‌ها از ۲۳ میلیارد تومان حق خود گذشت کردند، ادامه داد: در فرآیند آزادی زندانیان بیش از ۶ میلیارد تومان توسط مددجویان تأمین شد و ستاد دیه استان نیز بیش از شش و نیم میلیارد تومان از محل کمک های مردمی بصورت بلاعوض مساعدت کرد که در نهایت زمینه آزادی این ۳۷۷ نفر فراهم شد. 

مدیرکل زندان‌های خوزستان توضیح داد: در سال جاری ۳۰۱ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌ها حضور داشتند که بدهی آنان بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است. در ماه مبارک رمضان تعداد ۳۳ نفر زندانی واجد شرایط از این تعداد با کمک خیرین و ۲۰ نفر دیگر نیز با گذشت شکات و رد دیون  از زندان رهایی یافتند. قطعا  با تکرار این اقدام و ظرفیتهای گفته شده، می‌توانیم شاهد آزادسازی تعداد بیشتری از زندانیان جرایم غیرعمد از محل کمک های معمول به گلریزان‌های ستاد دیه هم باشیم.

• از راه‌اندازی تا توسعه و تجهیز کارگاه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی  زندان‌ها

پروین در ادامه و در ارتباط با اقدامات مرتبط با تحول و تعالی به‌ویژه توسعه اشتغال در سطح زندان‌های استان خوزستان نیز گفت: در راستای اجرای اولویت‌های ریاست سازمان زندان‌های کشور بویژه در عرصه اشتغال، حرفه‌آموزی و کارآفرینی، ما در استان خوزستان نیز طی  ۱۸ ماه گذشته اقدامات متنوعی برای اشتغال هدفمند درپیش گرفته‌ایم که نمونه آن توسعه کترینگ مواد غذایی بیرون‌‎بر در مجتمع اندرزگاهی نسوان و همچنین کارگاه خیاطی این مجموعه و اجرای طرح اشتغال نشسته (صنایع دستی) بوده که زمینه اشتغال مولد صد در صد زندانیان واجد شرایط نسوان را فراهم ساخته است. 

وی ادامه داد: توسعه و تجهیز کارگاه اشتغال و حرفه‌آموزی  زندان مرکزی،  ایجاد کارگاه اشتغال و حرفه‌آموزی زندان سپیدار، کارگاه تولید تسبیح در زندان سپیدار و مرکزی، کارگاه صنایع دستی زندان ماهشهر، ایجاد کارگاه‌های اشتغال در زندان‌های مسجد سلیمان، شوشتر و اقدامات مشابه در سایر زندانها، ایجاد کارگاه‌های چرم‌سازی، mdf، پارچه‌بافی و … با محوریت هدفمندسازی تولیدات زندانیان  از برنامه‌های ویژه ما برای توسعه اشتغال مولد و درآمدزا برای زندانیان بوده است. 

مدیرکل زندان‌های خوزستان همچنین گفت: به زودی شاهد افتتاح و بهره‌برداری از مجتمع اشتغال و مهارت‌آموزی زندان ماهشهر به مساحت ۶۰۰ مترمربع خواهیم بود که توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با همت انجمن حمایت زندانیان این شهر با پیشرفت ۱۰۰ درصد احداث شده و درحال تجهیز است. 

•برندسازی تولیدات مددجویان در بازار

وی درباره سیاست‌های توسعه اشتغال نیز خاطرنشان کرد: پیرو سیاستهای ابلاغی ریاست سازمان در  هر استان یک زندان به عنوان پایلوت اشتغال فعال شده که در خوزستان زندان ماهشهر و زندان مرکزی اهواز انتخاب شد. در حوزه اشتغال زندانیان به دنبال تجاری‌سازی، صنعتی‌سازی و اقتصادی کردن آن به نفع مددجویان هستیم چون معتقدیم به هرمیزان مددجو به خودکفایی مالی برسد مشکلات خود و خانواده‌اش کمتر خواهد بود.

پروین خاطرنشان ساخت: در همین راستا در یکسال گذشته برندسازی تولیدات در سطح زندان‌های خوزستان ازجمله تسبیح‌سازی، چرم‌سازی و… را در پیش گرفتیم. با این رویکرد که درآمد مناسبی نصیب فعالان این بخش شود و برای رسیدن به این هدف، برنامه‌ریزی شده که سهم مناسبی از درآمد تولیدات مذکور را در بازار داشته باشیم و حتی بتوانیم به سایر استان‌ها نیز محصولات خود را عرضه کنیم.

• مجموع خدمات حمایتی به خانواده‌های زندانیان

پروین در ارتباط با ارائه خدمات به خانواده‌های زندانیان نیز گفت: خانواده زندانی در زمره محروم‌ترین اقشار و نیازمند حمایت جامعه است. خانواده‌ها و خصوصا فرزندان در نبود پدر و نان‌آور خود با چالش‌ها و مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند که این مهم وظایف ما را سنگین‌تر می‌سازد. تلاش می شود با استفاده از ظرفیتها و با محوریت انجمن‌های حمایت زندانیان و جلب کمک‌های خیرین و نیکوکاران و اقدامات اقتصادی مؤثر، خدمات متنوعی برای کمک به خانواده های زندانیان محقق شود.

وی ادامه داد: ازجمله تأکیدات مهم و اولویت‌دار پیشگیری از ترک تحصیل فرزندان زندانیان است که در نبود سرپرست خانواده حادث می‌شود. در همین راستا بیش از ۶۰ تبلت تحصیلی برای فرزندان نیازمند خصوصا در دوران کرونا که آموزش از راه دور برقرار بوده،  تأمین و توزیع شده است. 

به گفته مدیرکل زندان‌های استان خوزستان؛ در سال ۱۴۰۰ حدود  ۷۷۵ مورد بازدید از خانواده‌های زندانیان توسط مدیرکل زندان‌ها، مدیران عامل انجمن‌های حمایت ، مدیران زندان‌ها، مددکاران  و سایر همکاران مرتبط انجام شده و طی ۱۸ ماه گذشته نیز بیش از ۱۱۰۰ مورد بازدید صورت گرفته است. 

وی توجه به خانواده زندانیان را از اولویتهای مهم مدیریت زندان‌های خوزستان دانست و افزود: در سال گذشته دو نوبت جهیزیه کامل و آیین ازدواج آسان برای ۲۷ زوج فرزند زندانی که یکی از والدینشان در زندان بوده تدارک دیده شده است. همچنین سه نوبت میزبان فرزندان موفق و ساعی زندانیان در امور تحصیلی، دانشگاهی، ورزشی، هنری و غیره بوده‌ایم که این آیین‌های تجلیل با هدف اعتباربخشی به خانواده‌ها و انگیزه دادن به فرزندان برای قرار گرفتن در مسیر ترقی و پیشرفت بوده است. 

وی با بیان اینکه در بازدید از خانواده‌های زندانیان ۴۷ مورد مسکن خانواده زندانیان مورد بازسازی جزیی و کلی قرار گرفته است، تصریح کرد: درمجموع بیش از ۱۳۵۰۰  مورد خدمات متنوع همچون رفاهی، معیشتی و غیره به خانواده زندانیان ارائه و برای تحقق این  امر بیش از هفت میلیارد و پانصد میلیون تومان هزینه  شده است. 

• اقدامات لازم و اجرایی در راستای تحول قضایی

پروین در ادامه این گفت‌وگو با اشاره به بیش از ۲۰۰ مورد بازدید میدانی از زندان‌های استان طی ۱۸ ماه گذشته، گفت: در نتیجه این بازدیدها شاهد ورود و مداخلات مددکاری و روانشناختی، بهبود کیفیت خوراک زندانیان، بازسازی و نوسازی اماکن و توسعه تجهیزات و تسهیلات بر اساس نیازهای اساسی و نیز شناخت نیازهای همکاران در سطح زندان‌ها بوده‌ایم.

مدیرکل زندانهای خوزستان با تأکید بر شرایط و جایگاه خاص استان خوزستان، بیان کرد: ساماندهی، کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری برای این استان مبتنی بر رویکردهای ارتقای امنیت است لذا تمام دستاوردهای این حوزه در محورهای مختلف ، به واسطه درک این اولویت مهم نظام قضائی و اولویت‌های ریاست محترم سازمان است.

• رشد  ۲۹۳ درصدی در استفاده و بکارگیری پایند الکترونیک برای مددجویان

وی در بیان اقدامات این حوزه در مدت ۱۸ ماه گذشته، عنوان کرد: در بحث بازدید مقامات قضائی از زندان‌ها، رشد ۱۲۲ درصدی را شاهد هستیم به ترتیبی که رتبه میزان بازدید مقامات قضائی و قضات از زندان‌های خوزستان که پیش از این مدت، در رتبه‌های پایینی جدول قرار داشت، در آخرین اعلام سازمان متبوع  به رتبه سوم کشوری ارتقاء یافته است.

پروین خاطرنشان کرد: در استفاده از پایند الکترونیک نیز رشد ۲۹۳ درصدی نسبت به گذشته  محقق شده وبا توجه به تاثیر آن در کنترل جمعیت کیفری زندان‌ها، توسعه مکانیسم حبس هوشمند با هماهنگی مقامات محترم قضائی با جدیت  در دستور کار قرار دارد. 

پروین ادامه داد: در بخش دادرسی الکترونیک نیز با رشد عملکرد، از آمار ۶ درصدی دادرسی الکترونیک نسبت به آمار کلی اعزام و بدرقه‌ها، به رشد ۳۷ رسیده‌ایم که  البته با دستور رئیس کل دادگستری خوزستان و پیگیری این اداره کل، تهمیدات لازم برای پوشش حداکثری دادرسی الکترونیک به جای اعزام و بدرقه فیزیکی اتخاذ شده است. تشکیل جلسات ساماندهی زندانیان و کاهش و کنترل جمعیت کیفری نیز به صورت منظم و ماهیانه  تشکیل می‌شود.

پروین گفت: تلاشیم کردیم در این مدت در حوزه‌های  تأمین و جذب اعتبارات، بهبود وضعیت نگهداری زندانیان، خدمات مددکاری به مددجویان، خدمات رفاهی به همکاران، توسعه خدمات و اقدامات اصلاحی و تربیتی، ارتقاء سلامت و مبارزه و مهار کرونا ، تکریم همکاران پر تلاش و… در راستای سیاست‌های تحولی سازمان گام ‌های قابل توجه برداریم.

  • منبع خبر : تسنیم