رویکرد اعضای شورای شهر ؛گره گشای مشکلات یا بار اضافی بر دوش شهرداری !؟
رویکرد اعضای شورای شهر ؛گره گشای مشکلات یا بار اضافی بر دوش شهرداری !؟

شهر اولین ها// بی تردید اعضای شورای شهر به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری در مدیریت شهری،در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی خود می توانند تاثیرگذار باشند. با این حال اگر چه از آغاز فعالیت شورای شهر پنجم در مسجدسلیمان حدود یکسال و نیم می گذرد، اما به نظر می رسد رویکرد این شورا در […]

شهر اولین ها// بی تردید اعضای شورای شهر به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری در مدیریت شهری،در چارچوب اختیارات و وظایف قانونی خود می توانند تاثیرگذار باشند. با این حال اگر چه از آغاز فعالیت شورای شهر پنجم در مسجدسلیمان حدود یکسال و نیم می گذرد، اما به نظر می رسد رویکرد این شورا در اجرای وظایف خود با شرایط فعلی فاصله زیادی دارد و می توان گفت وجود این نهاد مدنی علاوه بر این که گره از مشکلات عدیده شهرداری و شهرستان باز ننموده که در پاره ای موارد یک بار اضافی بر دوش شهرداری تلقی می گردد. این موضوع تا جایی پیش رفته که کشمکش های پشت پرده و حواشی ریز و درشتی که میان اعضای شورا و شهردار طی یکسال اخیر ایجاد شده روند توسعه و پیشرفت پروژه ها و فعالیت های شهرداری را با کندی مواجه ساخته است.

شورای شهر دوره پنجم در مسجدسلیمان با تلفیقی از اعضای جوان و با تجربه شکل گرفت و اکنون یکسال و نیم از فعالیت خود را پشت سر گذاشته است. شورایی که اعضای آن با شعارهایی نظیر جوان مطالبه گر، فریاد شهر خاموش و … به این نهاد مدنی راه یافتند اما بی توجهی آنان به موضوعات مختلف شهری چالش های زیادی را پیش روی مسجدسلیمان قرار داده است.

هر چند بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارساییهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی شهرستان و تهیه طرح ها و‌ پیشنهادهای اصلاحی و راه‌حل های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسؤول ذی‌ربط می توانست با تلاش و پیگیری اعضای شورا به شکلی مطلوب موجب برون رفت مسجدسلیمان از چالش های پیش روی موجود شود اما سکوت و بعضاٌ بی برنامگی اعضای شورا در این زمینه تاکنون نتوانسته در توسعه بخشی به روند پیشرفت شهرستان امیدبخش باشد. از سویی دیگر به نظر می رسد که عمده برنامه و طرح های شورای شهر به حوزه فعالیت شهرداری معطوف شده و تشکیل کمیسیون هایی از قبیل کمیسیون عمرانی، فرهنگی و … نیز تاکنون نتوانسته طرح و برنامه های این اعضا در ارتباط با محورهای تخصصی با سایر نهادها را عملی سازد.

با نگاهی به عملکرد شورای شهر دوره چهارم و تعامل خوبی که اعضای آن با رسانه ها داشته اند اما به نظر می رسد شورای شهر پنجم میانه آنچنان خوبی با اصحاب رسانه ندارند و به جز پروسه انتخاب شهردار که موجب حضور خبرنگاران در صحن شورا و آگاهی از جزییات نشست های شورا گردید، اخبار خاصی از سایر برنامه ها و فعالیتهای شورای شهر بجز صدور پیام های مناسبتی به اطلاع عموم رسانده نشده است. همین عدم حضور اصحاب رسانه در جلسات شورا و تعامل نه چندان مناسب اعضا با خبرنگاران پرسش های زیادی را در خصوص عملکرد این نهاد مدنی در اذهان عمومی ایجاد نموده است.

همچنین از آنجایی که شهرداری مسجدسلیمان در حال اجرای چندین پروژه در سطح شهر می باشد انتظار می رفت تا نظارت شورای شهر بر روند این پروژه ها به مطلوب ترین شکل صورت پذیرد. هر چند که عملیات اجرایی پروژه بلوار ورودی شهر از منطقه شیخ مندنی در حال اجراست اما گفته می شود که پیشرفت فیزیکی آن از پرداخت های مالی و جذب اعتبارات این پروژه بسیار کمتر بوده بوده است. از طرفی دیگر پروژه آسفالت محلات و مناطق مختلف شهر نیز از مهمترین فعالیتهای شهرداری طی ماههای اخیر بوده و شنیده ها از رد پای برخی اعضای شورای شهر در تعیین پیمانکاران پروژه آسفالت محلات حکایت می کند. با این حال گلایه برخی پیمانکاران طلبکار از شهرداری مسجدسلیمان نیز همچنان به قوت خود باقی مانده و مراجعات آنها به شهرداری جهت وصول مطالبات خود همچنان بدون نتیجه مانده است. علاوه بر این شائبه افزایش تنش ها میان برخی اعضای شورای شهر و شهردار در خصوص چگونگی روند اجرای کانال آبهای سطحی و جزییات پروژه هایی از این قبیل موجب گردیده تا انجام فعالیتهای عمرانی شهرداری با اختلال مواجه شود.

با تمام این تفاسیر شهروندان مسجدسلیمان بعنوان مطالبه گران عرصه شهری از منتخبین خود در شورای شهر بیش از آنچه تاکنون مشاهده گردیده انتظار خواهند داشت تا علاوه بر انجام وظایف خود در حیطه شورا به اعتماد آنان پاسخ دهند و نشانه هایی از توسعه و پیشرفت را در مسجدسلیمان شاهد باشیم.

باید اشاره نمود که پاسخ منفی شهروندان به اعضای شورای شهر دوره چهارم در انتخابات سال گذشته بایستی مدنظر اعضای فعلی شورای شهر قرار گیرد. زیرا عملکرد شورا توسط مردم مورد ارزیابی و کنکاش قرار خواهد گرفت و ضعف و نارسایی های اعضای شورای شهر در عمل به وعده ها و شعارهای خود بدون شک با عدم اعتماد شهروندان در دوره بعدی همراه خواهد بود. از این رو امیدواریم تا شورای هر مسجدسلیمان با تغییر رویکرد خود به فعالیتهای عمرانی و آبادانی شهرستان به شکلی بهتر مقدمات رشد و توسعه شهرستان را در چهارچوب اختیارات و وظایف خود فراهم نمایند.