ضرورت تشکیل پلیس پیشگیری از غرق‌شدگی
ضرورت تشکیل پلیس پیشگیری از غرق‌شدگی
سرپرست کمیته پیشگیری از غرق‌شدگی و مجری پویش ملی «غرق نشویم» با تأکید بر اینکه ضروری است ناجیان غریق همانند پلیس پیشگیری به‌صورت قانونی در حوزه امداد و نجات ورود کنند، گفت: در تلاشیم تا با حمایت قوه قضاییه در گرفتن مجوز برای برخوردهای جدی با خاطیان، باعث کاهش آمار غرق شدگی شویم.

حمید معماری با تأکید بر اینکه پویش ملی «غرق نشویم» ‌ با هدف کاهش آمار غرق شدگی در اقصی نقاط کشور است، خاطرنشان کرد: این پویش به منظور ایجاد فرهنگ شنای امن و راهکارهای پیشگیری از غرق شدگی مصوب شده است.

به گفته وی، فرهنگ‌سازی و تأکید بر ضرورت آگاهی در خصوص شنا در مناطق ناامن و پرخطر از دیگر اهداف این پویش است.

سرپرست کمیته پیشگیری از غرق‌شدگی با یادآوری اینکه نجات جان افراد دغدغه کسانی است که در حوزه امداد و نجات فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: آمارها از اخبار بد در مورد غرق‌شدگی افرادی حکایت می‌دهند که در مناطق ناامن یا خارج از محدوده و بدون نظارت اقدام به شنا کرده‌اند. به‌ عنوان‌ مثال اعلام خبر غرق‌شدگی ۱۰ نفر از اعضای خانواده در ۲ استخر در خراسان رضوی یا اعلام غرق‌شدگی در خوزستان و سایر مناطق.

معماری افزود: امیدواریم در همکاری با نهادها و ارگان‌های مربوطه مانند وزارت کشور، جهاد کشاورزی، وزارت گردشگری و میراث‌فرهنگی و دستگاه‌های انتظامی و نظامی، همیاری خوبی در اجرای این پویش داشته باشیم. هدف این است که تمام نهادها در مورد اماکن آبی مربوط به حوزه فعالیت خود، مسئول و پاسخگو باشند.

وی خاطرنشان کرد: در جلساتی با جمعیت هلال‌ احمر طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به پویش ارائه شد و از طریق رایزنی با مراجع ذی‌صلاح، اهداف موضوعات مورد پیگیری در پویش ملی «غرق نشویم» مصوب شد تا شاهد کمترین آمار غرق شدگی در اقصی‌نقاط کشور باشیم. مخاطبان ما، آحاد افراد جامعه هستند بنابراین قصد داریم با فرهنگ سازی آمار غرق شدگی را کاهش دهیم.

معماری متذکر شد: این پویش ادامه دارد و در تلاش هستیم تا آن را به‌صورت ضابطه‌مند برای تمامی ارگان‌ها هرساله پیش ببریم. در کنار این مسئله، در تلاشیم تا با حمایت قوه مقننه در جهت تصویب قوانین بازدارنده و قوه قضاییه در گرفتن مجوز برای برخوردهای جدی با خاطیان، باعث کاهش آمار غرق‌شدگی شویم و بدون دردسر از حضور مردم در نقاط ناامن جلوگیری کنیم زیرا بارها اتفاق افتاده که منجیان غریق هنگام تذکر به مردم متأسفانه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه می‌خواهیم ناجیان همانند پلیس پیشگیری به‌صورت قانونی در حوزه امداد و نجات ورود پیدا کنند، خاطرنشان کرد: هرساله برای مدیران اماکن آبی مجوزدار، از سوی اداره کل ورزش استان‌ها و امور حقوقی فدراسیون، ‌ جلساتی جهت آشنایی با قوانین جدید برگزار می‌شود که آنان را موظف به نصب پرچم، تابلوها و علائم هشدار دهنده در اماکن آبی محصور مانند استخرها و اماکن آبی نامحصور و باز مانند دریاهایی که فضای سالم‌سازی را دارند می‌کند تا مردم با ایمنی صد درصد استفاده کنند. این قانونی است که به تصویب قوه قضاییه هم رسیده است.

معماری متذکر شد: استفاده از وسایل موردنیاز شنا هم از الزامات است که منجیان را ملزم به تذکر می‌کند و در صورت بروز حادثه، پاسخگو خواهند بود.

مجری پویش «غرق نشویم» یادآور شد: متأسفانه در دوران شیوع کرونا، بسیاری از ناجیان غریق به دلیل تعطیل شدن مراکز آبی از شغل خود خارج شده‌اند به همین دلیل امسال با کاهش آمار منجیان روبه‌رو هستیم. اما به‌طور کلی نسبت به استانداردهای جهانی از لحاظ نیروی انسانی از وضعیت خوبی برخوردار هستیم اما در مورد امکانات و تجهیزات کمبودهایی وجود دارد.

بنا بر اعلام معماری، افراد می‌توانند از طریق لینک learn.khadem.ir در پویش ملی «غرق نشویم» مشارکت داشته باشند.

فدراسیون نجات‌غریق و غواصی که سال گذشته هفته پیشگیری از غرق‌شدگی را در تقویم خود قرار داد، فاز دوم این طرح را با عنوان پویش ملی «غرق نشویم» آغاز کرد و آیین رونمایی از این پویش ملی به‌صورت وبینار و با همکاری معاونت‌های آموزش و پژوهش و فناوری هلال‌احمر استان‌های کشور و کمیته پیشگیری از غرق شدگی و مجری پویش، انجام شد.

  • منبع خبر : ایرنا