طرح آزمایشی تزریق آب در مخازن مسجدسلیمان اجرا می شود
طرح آزمایشی تزریق آب در مخازن مسجدسلیمان اجرا می شود
مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: کار مطالعاتی برای مخزن مسجدسلیمان صورت گرفته که با استفاده از تزریق آب‌های بلااستفاده به مخزن بتوانیم مکانیزم‌های مخزن را فعال و با فشارافزایی تولید نفت را افزایش دهیم.

به گزارش عصر اولین ها به نقل از شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، علیرضا دانشی در بازدید رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی هفت شهیدان مسجدسلیمان به تشریح برنامه‌های این شرکت برای ازدیاد برداشت نفت در مسجدسلیمان پرداخت و گفت: برای افزایش تولید نفت مسجدسلیمان در ابتدا استفاده از فناوری تلمبه‌های درون چاهی مدنظر بود که مطابق انتظار پیش نرفت اما طرح خوبی برای توسعه فاز۲ مسجدسلیمان تدوین شد که در حال رایزنی هستیم تا به سرانجام برسد.

وی  افزود: کار مطالعاتی نیز برای خود مخزن مسجدسلیمان صورت گرفته که با استفاده از تزریق آب‌های بلااستفاده به مخزن بتوانیم مکانیزم‌های مخزن را فعال و با فشارافزایی تولید نفت را افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: این اقدام به صورت پایلوت ابتدا در مخزن بنگستان اهواز انجام شد که نتایج مثبتی را به همراه داشت و در نظر داریم در مسجدسلیمان هم به اجرا بگذاریم.

در این بازدید فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بر جمع‌آوری گازهای همراه نفت در مسجدسلیمان تأکید کرد.

طرح جمع‌آوری گازهای همراه نفت با برنامه و جدی اجرا می‌شود

علیرضا هیهاوند، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز در خصوص اهمیت کارخانه بهره‌برداری هفت شهیدان مسجدسلیمان و فرآیند تولید نفت در این واحد گفت: به طور کلی این کارخانه از سه واحد بهره‌برداری، شیرین‌سازی برای نفت ترش و واحد نمک‌زدایی تشکیل شده است.

وی افزود: نفت ترش میدان‌های مسجدسلیمان، پرسیاه و لالی وارد این واحد شده و  پس از تفکیک و جداسازی آب و گاز در نهایت با برج شیرین‌ساز، گوگردزدایی می‌شوند و سپس به مخزن گاززدا می‌روند.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان ادامه داد: نفت شیرین هم که از میدان‌های زیلایی و کارون دریافت می‌شود، به علت فشار بالا در سه مرحله فرآورش صوررت می‌گیرد و به مخزن گاززدا ارسال شده و سپس توسط بوسترپمپ وارد مراحل نمکزدایی می‌شود و در نهایت توسط خط لوله ۱۲ اینچ به واحد بهره‌برداری اهواز۲ ارسال می‌شود.

هیهاوند یادآور شد: آب مورد نیاز این واحد بهره‌برداری از دریاچه سد گتوند توسط یک خط ۶ اینچ تامین می‌شود.

وی درخصوص توسعه مخازن این شرکت گفت: در صورت انجام مراحل کار و پیشرفت کامل پروژه‌ها بین ۷۰ تا ۷۵ هزار بشکه در روز به ظرفیت تولید نفت افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان درباره جمع‌آوری‌ گازهای همراه نیز اظهار کرد: مطالعاتی برای جمع‌آوری گازهای مشعل از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش خصوصی انجام گرفته اما باتوجه به اینکه ما تامین کننده خوراک پالایشگاه آبادان هستیم باید برنامه‌ریزی جامع‌تر و دقیق‌تری صورت گیرد.

واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی هفت شهیدان با ظرفیت ۵۵ هزار بشکه در روز با هدف ساماندهی، نوسازی و جایگزینی تأسیسات قدیمی بهره‌برداری و ارتقای وضعیت فرآورش نفت میدان‌های مسجدسلیمان، پرسیاه ،لالی، کارون و زیلایی احداث و راه‌اندازی شده است