عشایر در برابر مخاطرات آماده می‌شوند
عشایر در برابر مخاطرات آماده می‌شوند

عصر اولین ها//جمعیت هلال احمر در راستای تحقق عدالت آموزشی و آگاه سازی جامعه عشایری از مخاطرات پیرامون محل زندگی خود، آموزش های امدادی و همگانی عشایر را به صورت خاص مورد توجه قرار می‌دهد. به گزارش عصر اولین ها به نقل از روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، خسرو رحمانی […]

عصر اولین ها//جمعیت هلال احمر در راستای تحقق عدالت آموزشی و آگاه سازی جامعه عشایری از مخاطرات پیرامون محل زندگی خود، آموزش های امدادی و همگانی عشایر را به صورت خاص مورد توجه قرار می‌دهد.

به گزارش عصر اولین ها به نقل از روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر، خسرو رحمانی با اشاره به ضرورت آموزش های امدادی به اقشار مختلف کشور، گفت: پراکندگی و کثرت حوادث و مخاطرات طبیعی در کشور سبب شده است که امروزه توجه به آموزش های امدادی و پیشگیرانه به تمامی اقشار مختلف جامعه از جمله جمعیت عشایری که یکی از آسیب پذیرترین افراد هستند و عمدتاً با انواع حوادث درگیرند، ضرورت یابد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری افزود: عشایر ما مردمانی غیور، سخت کوش و کم توقع هستند که با کمترین امکانات با بیشترین حوادث روبه رو می شوند. حوادثی که شاید یک پیشگیری ساده می توانست جانشان را نجات دهد اما عدم دسترسی به امکانات شهری و روستایی و زمانبر بودن رسیدن نیروهای امدادی در هنگام حوادث، به دلیل پراکندگی، فاصله زیاد و صعب العبور بودن بیشتر مناطق کوهستانی، سبب شد تا جمعیت هلال احمر، در راستای تحقق عدالت آموزشی و آگاه سازی جامعه عشایری از مخاطرات پیرامون محل زندگی خود آموزش عشایر را به صورت خاص مورد توجه قرار دهد.

او با اشاره به استقبال عشایر از فراگیری آموزش های امدادی گفت: عشایر به دلیل سبک زندگی متفاوت و حسب تجربه و آگاهی از مخاطرات و حوادث در مسیر کوچ و محل زندگی خود در طبیعت، نیاز به چگونگی مواجهه با خطرات را بیشتر احساس و از این آموزش‌ها استقبال می‌کنند.

رحمانی ادامه داد: آتش سوزی، سیل، ریزش کوه، مسمومیت ها و گزیدگی ها، طوفان و تندباد، زلزله، رانش زمین، خشکسالی، رعد و برق، سوختگی و حریق، ازجمله حوادثی است که عشایر با آن روبه‌رو هستند و برای مقابله با آن به آموزش نیاز دارند.

وی با قدردانی از مربیان جمعیت هلال احمر گفت: مربیان خدوم و کارآزموده جمعیت هلال احمر با حضور در محل زندگی عشایر، با توجه به سبک زندگی این قشر از جامعه و با زبان ساده، آموزش های امدادی را مطابق با اغلب حوادثی که آنها در محیط زندگی خود با آن روبه رو هستند آموزش می دهند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر اظهار کرد: با توجه به اینکه استان فارس قطب اصلی تردد و اسکان عشایر است، دبیرخانه آموزش عشایر کشور به جمعیت هلال احمر استان فارس واگذار شده که در این دبیرخانه موضوعات آموزشی مورد نیاز برای عشایر تبیین و به استان‌ها ابلاغ شده است.

او با تأکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در تمام دوره های آموزشی گفت: مطابق با دستورالعمل تهیه شده توسط دبیرخانه آموزش عشایر کشور دوره آموزشی آمادگی در برابر مخاطرات و کمک های اولیه،  طی هشت ساعت و در دو روز و حضور حداکثر 10 نفر در شرایط کرونایی در کلاس ها انجام می شود که تأمین ماسک و مواد ضدعفونی کننده برعهده برگزارکنندگان دوره آموزشی است.

طیب طاهرزاده معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان فارس نیز با تشریح بخشی از مخاطراتی که عشایر کشور را تهدید می کند، گفت: دبیرخانه آموزش عشایر کشور از آذرماه سال جاری با ابلاغ معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر کار خود را به شکل رسمی آغاز کرد و ابتدا با مشخص شدن گروه هدف و تهیه دستورالعمل، همکاری و هماهنگی با اداره کل امور عشایر، آموزش و پرورش عشایر، سپاه عشایر و اتحادیه تعاونی های عشایر را در دستور کار خود قرار داد.

همچنین برنامه ریزی آموزشی و تآمین تجهیزات مورد نیاز، توجیه مربیان برای یکسان سازی روش تدریس از جمله مواردی بود که دبیرخانه آموزش عشایر کشور در جمعیت هلال احمر استان فارس به معاونت های آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر سراسر کشور ابلاغ کرد.

شایان ذکر است پس از شروع این طرح، آموزش های امدادی در برخی از استان ها از جمله: فارس، قزوین، قم، خوزستان و سیستان و بلوچستان آغاز شده است.