دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ | 9 محرم 1446 Monday, 15 July , 2024
پ
  • شناسه : 3803
  • 05 خرداد 1395 - 22:17
  • 382 بازدید
  • ۰ دیدگاه
  • ارسال توسط :

مسجدسلیمان، نفت دوران گذار و تغییر بین جریانهای سنتی و مدرن

مسجدسلیمان، نفت دوران گذار و تغییر بین جریانهای سنتی و مدرن
مسجدسلیمان، نفت دوران گذار و تغییر بین جریانهای سنتی و مدرن

سایت خبری شهر اولین ها// موسی گلگیری: پنجم خرداد ۱۲۸۷ شمسی فصلی نوین برای آغاز تمدنی جدید با اکتشاف نفت در منطقه خاورمیانه و در چاه شماره یک (نمره یک) را رقم زد که منشا تحولات اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی نه تنها در کشور و منطقه بلکه در جهان گردید. مناسبات و […]

سایت خبری شهر اولین ها// موسی گلگیری: پنجم خرداد ۱۲۸۷ شمسی فصلی نوین برای آغاز تمدنی جدید با اکتشاف نفت در منطقه خاورمیانه و در چاه شماره یک (نمره یک) را رقم زد که منشا تحولات اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی نه تنها در کشور و منطقه بلکه در جهان گردید.

مناسبات و رفتارهای سنتی با رشد و توسعه تکنولوژی دگرگون و شیوه های جدیدی متناسب با ابزار تولید جایگزین آنها شد.

گر چه این دوران گذار بدون هزینه هم نبود و کشمکش و جدال برای ایجاد تغییر در بین جریانهای سنتی و مدرن کماکان ادامه دارد ولی شتاب به سوی رشد و توسعه اقتصادی فرایندی است توقف ناپذیر و جامعه ما که متکی بر اقتصاد دولتی تک محصولی تولید و فروش نفت می باشد نقش آن در تحولات اجتماعی اساسی و غیر قابل کتمان، بنا بر این تکامل در چرخه صنعتی و جهان شمولی اقتصاد را باید تا حدود زیادی مرهون نفت دانست.

ولی نباید فراموش کرد بر اثر سیاستهای تبعیض آمیزی که بوسیله دولتهای مختلف در طی سالهای اکتشاف نفت تا کنون صورت گرفته است حوزه ما به عنوان اولین شرکت شهر مادر حتی به حداقل خواسته ها و نیازهایش دست پیدا نکرده است.

آمار بیکاران ما که در کشور رتبه اول را دارد بیانگر این چالش بزرگ است که ظرفیتهای ایجاد شده به وسیله صنعت نفت پاسخگوی نیازهای جامعه نبوده و در این حوزه سهل انگاری صورت گرفته است.

سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی نفت و گاز با توجه به منابع عظیمی که وجود دارد می بایست منطقه ما را به یکی قطبهای بزرگ صنعتی کشور تبدیل می کرد مخصوصا در مقطعی که بیشترین درآمدهای نفتی با درآمدهای یکصد ساله برابری میکرد.

سهم ما از آن درآمدها برای ایجاد اشتغال پایدار و مولد چقدر بود؟

هر چند اخیرا قدمهایی برای ایجاد و راه اندازی صنایع تولیدی بر داشته شده است که گامی رو به جلو تلقی میگردد ولی باز هم جوابگوی خیل عظیم بیکاران منطقه نمی باشد و باید تلاشهای بیشتری صورت گیرد.

لذا لازم است تا تمامی بزرگواران برای پاسداشت زحماتی که همتباران ما در جهت رشد و توسعه این صنعت ملی متقبل گردیدند و همچنین شناساندن چهره مظلوم شهر و نقش آن در رشد و توسعه کشور در روز ۵ خرداد ساعت ۸:۳۰ در محل باشگاه مرکزی حضور یافته و رسالت تاریخی خود را انجام دهند.

برچسب ها

جوانان زاگرس قهرمان مسابقات جوانان فوتبال مسجدسلیمان +عکس 05 مهر 1403

جوانان زاگرس قهرمان مسابقات جوانان فوتبال مسجدسلیمان +عکس

جوانان زاگرس مقام قهرمانی مسابقات جوانان فوتبال مسجدسلیمان را کسب کرد.

دو جایگاه سی ان جی در مسجدسلیمان فعال هستند 05 مهر 1403

دو جایگاه سی ان جی در مسجدسلیمان فعال هستند

عصر اولین ها// دو جایگاه سی ان جی منطقه ریل وی و جایگاه شهرداری در نفتک مسجدسلیمان از صبح امروز مجدداً فعالیت خود را از سرگرفته است. به گزارش عصر اولین ها، بنا بر اعلام پخش فراورده های نفتی ناحیه مسجدسلیمان جایگاه سی ان جی منطقه ریل وی و جایگاه شهرداری روبروی فرمانداری مسجدسلیمان مجدداً […]

سهم‌خواهی شورای شهر از انتخابات زودهنگام 23 تیر 1403
تلاش برای شورای ۷ساله ؟

سهم‌خواهی شورای شهر از انتخابات زودهنگام

تلاش برای شورای ۷ساله ؟

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.