مطالبات کارگران از ابراهیم رئیسی
مطالبات کارگران از ابراهیم رئیسی

عصر اولین ها// عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها مطالبات کارگران از دولت رئیسی را برمی‌شمارد. به گزارش عصر اولین ها به نقل از ایلنا، حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در تشریح مطالبات کارگران از دولت سیزدهم، خطاب به رئیس جمهور جدید می‌گوید: این روزها حال مردم بویژه کارگران […]

عصر اولین ها// عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها مطالبات کارگران از دولت رئیسی را برمی‌شمارد.

به گزارش عصر اولین ها به نقل از ایلنا، حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در تشریح مطالبات کارگران از دولت سیزدهم، خطاب به رئیس جمهور جدید می‌گوید: این روزها حال مردم بویژه کارگران اصلا خوب نیست؛ شما هم اعتراف کرده‌اید اعتماد مردم از بین رفته؛ پس باید اقدامات عاجلی صورت دهید.

او به لیست آنچه باید در اولویت اقدامات دولت سیزدهم قرار بگیرد تا حال کارگران بهتر شود، اشاره می‌کند:

۱- اگر می‌خواهید آینده خوب با حال و هوای مناسب و در خورشان و منزلت از نظر مادی و معنوی برای کشور داشته باشید به سوگند موضوع اصل ۱۲۰ قانون اساسی پایبند باشید.

۲- درآغاز ریاست جمهوریتان حق مشارکت توده مردم در مدیریت کشور موضوع اصل ۴۳ قانون اساسی را به کرسی بنشانید.

۳- اصل ۲۶ قانون اساسی مبنی بر تشکیل آزاد احزاب و جمعیت‌ها وانجمن‌های سیاسی و صنفی را واقعی پیاده کنید، نوشتن آئین نامه انتخاباتی و اجرایی توسط دولت (وزارت) منع شود؛ بگذارید مردم و کارگران تشکل‌های مستقل و آزاد خود را داشته باشند.

۴- اصل ۲۷ قانون اساسی مبنی بر تشکیل اجتماعات و راهپیمایی برای مردم به ویژه کارگران بدون دخالت نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی و اطلاعاتی و قضایی، اجرایی و عملیاتی شود.

۵- اصول ۳.۲، ۱۹.۲۲، ۲۸.۳۱ و۴۳ قانون اساسی مبنی بر نفی هرگونه ستمگری و ستم‌کشی و رفع تبعیضات ناروا و بهره‌کشی از نیروی کار دیگری، برخورداری از آموزش و پرورش رایگان، تربیت بدنی بهداشت و درمان رایگان، رفع فقر و برطرف ساختن هر نوع محرومیت اجرایی شود.

۶- اصل ۲۹ قانون اساسی راکه اعلام می‌کند برخورداری از تامین اجتماعی (درمان وبیمه) حق همگانی است، اجرایی و عملیاتی کنید.

۷- خصوصی‌سازی را متوقف کنید چراکه در قانون‌گذاری و قانون‌نویسی و در اجرا نادرست و مغایر اصل ۴۴ است.

۸- بساط شرکت‌های تامین نیرو این دزدان و غارتگران شرافت انسانی نیروی کار تحت عنوان پیمانکاری را برچینید؛ واقعیت این ست که شرکت‌های تامین نیروی لکه ننگی در حوزه روابط کار جمهوری اسلامی ایران است که آبروی نظام اسلامی را هدف قرار داده است.

۹- مناطق آزاد تجاری و صنعتی مانند زالو خون سرزمین مادری را می‌خورد؛ آن‌ها را از میان بردارید لااقل نگذارید بیشتر شوند!

۱۰- تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی را برای شفافیت بخواهید و سازمان را چون متعلق به کارگران است و مصداق بارز حق‌الناس است از سیطره دولت (وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی) خارج و به شرکای اجتماعی برگردانید.

۱۱- امنیت شغلی و مالی را که از سال ۷۲ تاکنون توسط بخشنامه ۳۵۷۲۳ سال ۷۲ وزارت کار و دادنامه ۱۷۹ هیات عمومی دیوان عدالت اداری نابود شده، به کارگران برگردانید.

۱۲- اصلاح قانون شوراهای اسلامی کار موضوع اصل ۱۰۴ قانون اساسی و آیین‌نامه‌های انتخابات و اجرایی آن را اقدام کنید.

۱۳- افزایش قدرت خرید کارگران و حمایت از افزایش دستمزد کارگران را سرلوحه خودقرار دهید که ۶۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

۱۴- فردی را به عنوان وزیر کار انتخاب کند که هم مورد اعتماد کارگران باشد و هم اینکه وفق ماده ۲۰۳ قانون کار به قانون کار که قانون حمایت از نیروی کار است، پایبند باشد و به آن عمل کند.

حبیبی در پایاین اضافه می‌کند: آقای رئیسی امیدوارم به گونه‌ای عمل کنید که کارگران از شما ناامید نشوند و اعتماد از دست رفته بازگردد.