منطقه چغازنبیل بدون دستکاری باقی می‌ماند؟
منطقه چغازنبیل بدون دستکاری باقی می‌ماند؟

عصر اولین ها// مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به دستور انتقال محل کارخانه قند به خارج از حریم چغازنبیل، توضیحاتی ارائه داد. به گزارش عصر اولین ها، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به دستور انتقال محل کارخانه قند به خارج از حریم چغازنبیل از سوی […]

عصر اولین ها// مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به دستور انتقال محل کارخانه قند به خارج از حریم چغازنبیل، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش عصر اولین ها، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به دستور انتقال محل کارخانه قند به خارج از حریم چغازنبیل از سوی استاندار خوزستان در تیرماه امسال گفت: قرارداد واگذاری زمین برای احداث این کارخانه در حریم چغازنبیل فسخ شد.

مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه اظهار داشت: طبق قانون عرصه و حریم‌های میراث جهانی چغازنبیل در این شرایط، برای مکان یابی و امکان سنجی، دوباره باید از میراث فرهنگی استعلام شود.

او افزود: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آماده است در صورت نیاز برای تولیدکنندگان یا واگذارکنندگان استعلام لازم صورت گیرد تا مشخص شود نقطه جدید برای احداث کارخانه مجاز است یا خیر.

رشنویی با بیان اینکه خط ضوابط حریم و حریم حفاظتی چغازنبیل روشن و مشخص است، اظهار داشت: احداث کارخانه صنایع سنگین و یا شهرک‌های صنعتی در حریم درجه یک و ۲ ممنوع است لذا باید در مکان‌یابی جدید محل احداث به خطوط حریم‌های میراث جهانی دقت کافی صورت گیرد.

او با تاکید بر لزوم احترام به قانون افزود: طبق قانون باید در مرحله امکان سنجی و مکان‌یابی به منظر میراث فرهنگی و منابع طبیعی توجه و مجوز‌های لازم اخذ شوند.

مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: واگذار کردن هر قطعه زمین برای هر کاری قبل از اینکه از میراث فرهنگی مجوزی گرفته شود محکوم به شکست است.

او از سرمایه گذاران استان خوزستان خواست قبل از اینکه به فکر واگذاری زمین باشند برای جلوگیری از هدر رفت زمان و برای اینکه ضرری متوجه کسی نشود قبل از هرگونه مکان یابی استعلام‌های مورد نظر را انجام دهند.

 چندی پیش عملیات ساخت یک کارخانه قند در حریم چغازنبیل خبرساز شد؛ میراث فرهنگی به استعلام انجام شده از سوی این کارخانه جواب منفی داد و مجوز جهاد کشاورزی برای احداث باطل شد. معبد زیگورات چغازنبیل نخستین اثر باستانی ثبت جهانی ایران در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در شمال خوزستان واقع است. این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. محوطه باستانی هفت‌تپه در بخش جنوب شرقی شهرستان شوش و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن واقع شده است.


  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان