مهار آتش‌سوزی در ۵۰ هکتار از اراضی پارک ملی دز
مهار آتش‌سوزی در ۵۰ هکتار از اراضی پارک ملی دز

عصر اولین ها//رئیس اداره پارک ملی دز از وقوع آتش‌سوزی در ۵۰ هکتار از اراضی این پارک ملی خبر داد و گفت: این آتش‌سوزی با تلاش محیط بانان و اهالی منطقه خاموش شد. مجتبی سپهرفر اظهار کرد: ساکنان روستای بیت یدی امروز یک مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های حفاظت شده دز را گزارش دادند که عملیات […]

عصر اولین ها//رئیس اداره پارک ملی دز از وقوع آتش‌سوزی در ۵۰ هکتار از اراضی این پارک ملی خبر داد و گفت: این آتش‌سوزی با تلاش محیط بانان و اهالی منطقه خاموش شد.

مجتبی سپهرفر اظهار کرد: ساکنان روستای بیت یدی امروز یک مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های حفاظت شده دز را گزارش دادند که عملیات خاموش کردن آتش با بررسی و یافتن راه‌های دسترسی به منطقه آغاز شد.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ اصله درخت پد، گز و سریم در این آتش‌سوزی خاکستر شدند، افزود: اطفای این آتش‌سوزی با ادوات انفرادی انجام و درنهایت آتش مهار شد.

رئیس اداره پارک ملی دز عنوان کرد: بررسی‌های لازم برای مشخص شدن عمدی یا غیرعمدی بودن آتش‌سوزی در حال انجام است و در صورت عمدی بودن، با خاطیان برخورد قانونی خواهد شد.

پارک ملی دز واقع در میانرود دزفول با برخورداری از ۱۷ هزار هکتار مساحت، زیستگاه گونه‌های مختلف جانوری به ویژه گوزن زرد ایرانی است که در ۱۵۰ کیلومتر از مسیر رودخانه دز امتداد دارد و از آن به عنوان تنها باقی‌مانده جنگل‌های گرمسیری جهان نام برده می‌شود.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده دز رویشگاه جنگلی نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه دز از جمله زیستگاه‌های ارزشمند پرندگان بوده که دارای میکروتالاب‌های منحصر به فرد و زیستگاه غنی انواع آبزیان و پرندگان است.

  • منبع خبر : مهر