نگاهی به اقدامات دولت سیزدهم طی یکسال اخیر در خوزستان
نگاهی به اقدامات دولت سیزدهم طی یکسال اخیر در خوزستان
طی یکسال اخیر با اقدام های متنوعی که دولت سیزدهم در بخش های مختلف انجام داد، نرخ رشد اقتصادی خوزستان دو برابر شد و نرخ بیکاری کاهش یافت از طرفی شاهد افزایش ۵۰ درصدی صادرات غیر نفتی هستیم.

دولت انقلابی و مردمی که حدودا از یکسال پیش کار خود را در قالب دولت سیزدهم شروع کرد، از همان ابتدا و در دومین روز کاری سفر رییس جمهور به خوزستان را برنامه ریزی و اجرا کرد.

با انتخاب استاندار ویژه، جلسه های مشترک بین مدیران عالی استان و هیات دولت آغاز شد و خروجی آن تصویب ۳۴ هزار میلیارد تومان برای مدت سه سال در قالب مصوبه های سفر بود که نشانه نگاه مسوولان عالی رتبه نظام به پشتیبانی از استان است.

رشد دو برابری نرخ اقتصادی خوزستان

به گفته استاندار خوزستان طی یکسال اخیر با اقدام های متنوعی که انجام شده، نرخ رشد اقتصادی استان دو برابر شده، همچنین کاهش نرخ بیکاری و افزایش ۵۰ درصدی صادرات غیر نفتی را شاهد هستیم که این موضوع نشان‌دهنده سستی‌هایی است که طی هشت سال گذشته به این استان وارد شده بود.

تسریع طرح غدیر و نهضت آبرسانی پایدار برای ۵۲ درصد جمعیت استان

همچنین اَبَر پروژه آب غدیر ۵۲ درصد جمعیت شهر و روستا استان خوزستان را تحت پوشش قرار خواهد داد که با دستور رییس جمهور مورد توجه قرار گرفت و تسریع شد که اکنون در مراحل تست آزمایشی است و بعد از مرحله آزمایشی آب شرب با کیفیت را به جمعیت هدف خواهد رساند.

همچنین در بخش آب شرب روستایی و تنش‌های آبی چند سال اخیر، طی سال گذشته یک هزار و ۱۰۰ روستا صاحب آب شرب پایدار شدند و امسال نیز ۴۰۰ روستای دیگر از نعمت آب شرب پایدار بهره مند خواهند شد.

آغاز رفع معضل چندین ساله فاضلاب در خوزستان

در بخش طرح‌های جمع آوری فاضلاب شهری فعالیت‌های خوبی طی یکسال گذشته به انجام رسیده که در شهر اهواز، آبفا به خوبی موفق شد تا مشکل هایی را که طی سال‌های اخیر حادث شده بود، را برطرف کند. بر این اساس اجرای طرح فاضلاب اهواز دو سال به طول می‌انجامد تا کاملا به بهره برداری برسد، اما با تاکید دولت سیزدهم و پیگیری های استاندار خوزستان بخش‌های اضطراری و مشکل زا در راستای تکمیل طرح اصلی، برطرف شد.

بهره برداری از تاسیسات تصفیه فاضلاب شرق اهواز و شادگان جزو اقدام های شایسته‌ای بود که با روی کار آمدن دولت سیزدهم به انجام رسید؛ همچنین تاسیسات فاضلاب در شهرهای آبادان، بندر امام، خرمشهر، ماهشهر و… به تدریج در حال بهره برداری است.

افزایش تولید محصول های کشاورزی در سال کم باران

در بخش کشاورزی اقدام های شایسته ایی انجام شده؛ طی سال گذشته با وجود کاهش ۲۱ درصدی بارندگی در خوزستان و مشکل های آبی که به ویژه در حوزه کرخه، مدیریت استان با تغییر الگوی کشت توانست تولید گندم را افزایش دهد و خرید گندم به بیش از یک میلیون ۳۵۰ هزار تن افزایش یافت همچنین برخی از پروژه ها از جمله در زمینه شیلات نیز با پیشرفت های نهایی در حال بهره برداری هستند.

احداث و بازسازی زیر‌ساخت ها و مناطق آسیب دیده از آبگرفتگی

در این بخش بازسازی مناطق آسیب دیده بندرامام خمینی(ره) ناشی از آبگرفتگی با هدف احداث پنج هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفت که به دلیل عدم کفایت اعتبارات اختصاص یافته از دولت قبل برای احداث چهار هزار واحد مسکونی، لذا هیات دولت سیزدهم در راستای برنامه سند تحول طی مصوبه ای مبلغ ده هزار و ۷۲۱ میلیارد ریال اعتبارات و تسهیلات را برای تحقق این وعده اختصاص داد که تا کنون رشد عملیات اجرایی ۴۰ درصدی را نشان می دهد.

احداث و بازسازی زیر‌ساخت ها و مناطق آسیب دیده از زلزله

همچنین در خصوص مناطق آسیب دیده ناشی از زلزله اندیکا و برای احداث ۹۸۰ واحد مسکونی و بازسازی یک هزار و ۹۵۰ واحد، دولت سیزدهم در راستای برنامه سند تحول علاوه بر اختصاص پنج هزار و ۷۹۲ میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات به منظور محرومیت زدایی از این منطقه مبلغ یک هزار و ۳۴۸ میلیارد ریال نیز تصویب کرد  و اقدام های لازم به سرعت در دستور کار قرار گرفت.

در این راستا علاوه بر استاندار خوزستان و معاونانش، رییس جمهور، وزیر کشور و معاونان دولت نیز با سفر به این منطقه از ندیک در جریان امور در حال انجام قرار گرفتند. عملیات اجرایی در این خصوص تا کنون پیشرفتی ۷۵ درصدی را نشان می دهد.

توسعه زیر ساخت های جاده ایی و حمل و نقل دریایی

با شروع به کار دولت سیزدهم توسعه زیر ساخت های حمل نقل و راه های ارتباطی خوزستان بیشتر مورد توجه قرار گرفت و در همین راستا احداث و بازسازی جاده های ۲۸ روستا به طول ۹۸ کیلومتر در حال انجام است که رشد عملیاتی ۷۵ درصدی را در این بخش شاهد هستیم همچنین در بخش حمل و نقل دریایی نیز توسعه بندر آبادان و راه اندازی خط مسافربری آبادان-خرمشهر-بصره ویژه زایرین اربعین و تکمیل اسکله بندر اروند کنار در دستور کار قرار گرفت.

نهضت ملی مسکن وعده رییس جمهور

از ابتدای دولت سیزدهم و پس از ثبت نام متقاضیان و آغاز رسمی طرح نهضت ملی مسکن، تا کنون آغاز عملیات اجرایی مسکن ملی هشت هزار و ۷۳۶ واحد مسکوونی آغاز شده که رشد عملیاتی ۱۰ درصدی را نشان می دهد.

توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان ضرورتی انکار ناپذیر

استان خوزستان با دارا بودن جمعیتی قابل توجه همواره نیازمند توسعه بخش بهداشت و درمان است، این مهم با روی کار آمدن دولت مردمی با جدیت پیگیری شده و پروژه های متعددی در حال انجام است که این پروژه ها شامل، تکمیل و تجهیز بیمارستان طالقانی آبادان، احداث و تجهیز بخش جراحی عروق بیمارستان گلستان اهواز، احداث و تجهیز اورژانس بیمارستان های مادر رامهرمز، بیمارستان نظام مافی شوش، بیمارستان تخصصی قلب شهرستان خرمشهر(۷۴ درصد پیشرفت فیزیکی)، احداث و تجهیز بخش سی سی یو احداث بخش مراقبت های ویژه ICU Mega بیمارستان گلستان، احداث و تجهیز پایگاه فوریت های پزشکی شهری ماهشهر، کوشک اندیکا، سرتیوک هفتکل، احداث و تجهیز بیش از ۲۵ پایگاه جامع سلامت و خانه بهداشت روستایی در سراسر، استان تجهیز بیمارستان های امام خمینی(ره)، گلستان و بقایی اهواز شامل EPS o(برای اولین بار در خاورمیانه) آنژیوگرافی، آندرسکوپی، پروتوسکوپی تجهیزات TCD/LTM/ENT، سل کانتر و اتوآنالیزر سل واشر) که جزو وعده های رییس جمهور بود، به عمل تبدیل شد.

تسریع حمل نهاده و خروج کالا از بندر امام خمینی(ره) به مقاصد استان ها

با شروع دولت سیزدهم میزان ۴٫۸ میلیون تُن کالای اساسی و نهاده‌های دامی در انبارهای بندر امام خمینی(ره)، لنگرگاه ها و پای اسکله انباشته شده بود که با توجه به مخاطره های ذخیره این حجم از کالا و عواقب پدافندی آن هماهنگی های لازم به منظور تخلیه انبارها و هم به سراسر کشور از طریق ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های راهداری و حمل و نقل جاده ای گمرک و اداره کل بندر و همچنین هماهنگی اعزام و کامیون از سراسر استان های کشور به انجام رسید به گونه‌ای که حجم کالاهای اساسی نهاده‌های دامی طی مرداد سال جاری به ۳.۶ میلیون تن رسیده که رشد ۲۵ درصد تخلیه و حمل بیشتر را شاهد ایم. این موضوع در راستای دستور و وعده‌های رییس‌جمهور و در حال انجام است.

مدیریت مصرف آرد یارانه ای جلوگیری از فروش خارج از شبکه

پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم برای مدیریت مصرف آرد یارانه ای جلوگیری از فروش خارج از شبکه اقدام ها آغاز شد که در خوزستان با نصب ۷۷% کارت خوان در واحدهای نانوایی این طرح همچنان در حال اجراست. نظارت بر فعالیت های صنفی، پیگیری امور خرید تضمینی، نگهداری و حمله گندم خریداری شده، پیگیری و نظارت بر وضعیت فعالیت کارخانه جات آرد با اختصاص ۲۲۰۰ عدد دستگاه کارتخوان هوشمند در نانوایان واجد شرایط ، از اقدام های اجرای طرح مردمی سازی توزیع یارانه‌ها در خوزستان است که این موضوع از دستورات و وعده‌های رییس‌جمهور به شمار می آید.

راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری استان خوزستان

فاز نخست طرح راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری استان خوزستان در راستای  بهبود فضای کسب و کار، یکپارچگی بیشتر و موثرتر نظام ها و فرآیندهای موجود، تخصص موثرتر و کارا در منابع مالی و انسانی، اصلاح منابع درآمدی دولت، افزایش یکپارچگی و شفافیت در امور، کاهش فساد اداری، کنترل جریان امور در صدور مجوزهای سرمایه گذاری، به صورت صددرصد به انجام رسید.

در ابتدا بیش از ۵۰۰ فرآایند برای قریب به ۱۰ هزار مجوز کسب و کار با شناسه کسب و کار شناسایی شد. در ادامه با حذف موارد زاید تکراری و غیرقانونی و نیز انتخاب و فرآیند های مشابه و سایر روی های ویرایشی تعداد ۱۸۴ فرآیند نهایی و شناسنامه های هر یک تهیه شد.

کاهش مراجعه های متعدد به چندین دستگاه، حذف هزینه های حمل و نقل، صرف زمان مضاعف و آگاهی کامل از شرایط ثبت درخواست به صورت آنی و غیرحضوری، دریافت اطلاعات کامل از روند اجرایی درخواست های ثبت شده، انجام درخواست در حداقل زمان ممکن، پیگیری مستمر درخواست، راهنمایی جامعه، امکان دریافت اطلاعات کامل از روند اجرایی مجوز کسب و کار مورد درخواست به صورت آنی و غیر حضوری از ویژه گی های این طرح در حال اجراست که  این موضوع از مطالبات رهبر انقلاب و قوانین بالادستی به شمار می آید.

راه اندازی بازارچه مرزی اروندکنار و بازگشت طعم شیرین اشتغال به مرزنشینان

خوزستان با وجود این که در زمره استان های صنعتی کشور قرار دارد اما سال ها است که با بیکاری فراوانی دست و پنجه نرم می کند در همین راستا با روی کار آمدن دولت نگاه ویزه ایی معطوف مرزنشینان و بازارچه های مرزی شد که در این راستا با دشتور استاندار خوزستان و پیگیری های مکرر و حضوری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان مجوز فعالیت بازارچه مرزی اروندکنار پس از شش سال که ارزش صادرات را به ۴۴۰ هزار دلار خواهد رساند، صادر شد و با راه اندازی این مجموعه اقتصادی پس از سال ها طعم تلخ بیکاری مرزنشینان غیور این خطه به شیرین تبدیل شد.

حل مسیله هفت تپه راه گشای اشتغال در خوزستان

سال ها حل مسیله هفت تپه مطالبه مردم خوزستان بود، در همین خصوص با پیگیری های انجام شده مدیریت شرکت کشت و صنعت هفت تپه پس از اقدام های تعیین تکلیف و به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی واگذار شد و این شرکت در راستای ایفای تعهدهای خود در خصوص مدیریت شرکت کشت و صنعت هفت تپه و کاهش نقش‌‍ ها در این شرکت اقدام هایی از قبیل پرداخت حقوق معوقه، اورهال کارخانه، کشت نیشکر و محصولات جانبی دیگر اعم از کلزا و گندم و… را در دستور کار خود قرار داد و موفق به کنترل شرایط بحرانی این شرکت شد و امید و آرامش را به کانون خانواده های شاغلان این شرکت باز گرداند.

ایجاد فرصت های شغلی و کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری در خوزستان

در بخش هایی که به بهبود فضای کسب و کار مربوط می شود، دولت با انجام اقدام هایی از قبیل راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری و صدور ۱۸۴ مجوز کسب و کار، تثبیت فرصت های شغلی موجود و فعال سازی ۱۴۶ واحد راکد با اشتغال چار هزار و ۹۰۰ اشتغال، گامی در کاهش آمار بیکاری در خوزستان برداشته به گونه ای که طی یکسال اخیر نرخ بیکاری در خوزستان از ۱۳/۹ به ۱۲/۵ کاهش یافته است.

فعال سازی واحد های صنعتی راکد خوزستان

فعال سازی واحدهای راکت فعال سازی واحدهای راکد به منظور بازگشت به کار نیروهای ماهر دارای سابقه کار، استفاده حداکثری از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی موجود، جلوگیری از اتلاف خطوط تولید صنایع برای تعداد ۹۶ واحد در گروه صنعتی به انجام رسید که افزایش ۱۰ درصدی تعداد واحد فعال شده و افزایش چهار درصدی فرصت های شغلی ایجاد شده نشان می دهد که این کار در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ آغاز و در پایان سال ۱۴۰۰ به سرانجام رسید که باعث راه اندازی مجدد واحدهای راکد در دولت سیزدهم با تعداد ۱۴۶ واحد و ایجاد چهار هزار و ۹۰۰ فرصت شغلی شده است. این عملکرد در دوره مشابه قبل معادل ۱۴۶ واحد و چهار هزار و ۷۵۱ فرصت شغلی بوده است.

تشکیل قرارگاه مشترک پیشگیری و مقابله با سلاح خوزستان

قرارگاه مشترک پیشگیری و مقابله با سلاح خوزستان با تصویب شورای تامین استان برای هم پوشانی هم افزایی دستگاه مرتبط در دو حوزه عملیاتی و اطلاعاتی در مناطق هدف با تحقق صد درصد همراه شد. بر این اساس استان خوزستان در حوزه کشفیات سلاح جنگی بین استان‌های کشور جایگاه نخس را کسب کرده است. این بخش جزو مصوبه های شورای تامین استان به شمار می آید.

ساماندهی زنان بی سرپرست

ساماندهی زنان بی سرپرست با راه اندازی گرمخانه ویژه زنان بی سرپرست آغاز شد. در این راستا و حمایت از جامعه هدف کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی این طرح با پیشرفت ۸۰ درصد در حال انجام است و شاهد آغاز فعالیت گرمخانه هستیم که این موضوع از مطالبه ها و فرمایش های مقام معظم رهبری و وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور نیز به شمار می‌آید.

ایجاد امنیت، رفاه و آرامش خوزستان یکی از مولفه های توسعه پایدار

استان خوزستان با توجه به همجواری با مرز های کشور و ارتباط با کشورهای همسایه علاوه بر مزیت هم واره دغدغه برقراری امنیت را احساس کرده در همین راستا با تلاش های صورت گرفته در دولت سیزدهم با هدف رفاه و آرامش نیروهای مرزی اقداماتی از قبیل انسداد ۲۲ کیلومتر از مرز با عراق در بخش هور‌العظیم، برق رسانی به پاسگاه های مرزی و اقداماتی این چنینی در دستور کار قرار گرفته و تا کنون بر اساس برنامه ها پیش می رود ه در ذیل به برخی از اقدام ها اشاره شده است:

۱- آبرسانی به پاسگاه های مرزی(پروژه آبرسانی پاسگاه نیروی سایت مرزی، پروژه پاسگاه چذابه به سمت دویرج)

۲- انسداد مرز با سیم خاردار(محور سوبله به ساهندی فاز یک و فاز دو ۲۲ کیلومتر از جایی که مرزی هورالعظیم( در حال اجرا))

۳- احداث پاسگاه ها و برجک های مرزی(پاسگاه مرزی زاویه کوشک)

۴- برق رسانی به پاسگاه ها و اماکن مرزی(پاسگاه طلاییه جدید)

این اقدام های برای تامین رفاه و آسایش نیروهای حافظه مرز و تقویت بنیاد دفاع مرز به انجام رسید که تحقق ۱۰۰ درصدی مطابق اهداف تعیین شده پروژه را شاهد هستیم. اعتبار تخصیصی این بخش جزو برنامه های دستگاه ها و قوانین بالادستی به شمار می آید.

طرح آمایشی اتباع خارجه در خوزستان

همچنین با طرح دستگیری و طرد اتباع غیر مجاز، سه هزار و ۱۵۵ نفر دستگیر و دو هزار و ۷۰۹ نفر از این اتباع تعیین و تکلیف شدند.

صدور شناسنامه مادر ایرانی به تعداد ۳۵۳ جلد، صدور کارت هویت و آمایش به تعداد پنج هزار و ۳۰۶ نفر، صدور پروانه زناشویی ۹۴ یک نفر از اقدام های انجام شده طی یکسال اخیر دولت مردمی در خوزستان به شمار می آید. در این بخش احداث پروژه عمرانی مهمانشهر با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال نیز در دست اقدام است.

اولین هفته دولت و افتتاح ۱۹۶ پروژه در خوزستان

دولت سیزدهم در اولین مناسبت هفته دولت با اقدام های یکساله خود در مجموع ۱۹۶ پروژه متنوع را در استان خوزستان بهره برداری خواهد کرد و امید است با اجرای جهادی و قدم به قدم برنامه سه ساله، طی دو سال آتی رفته رفته شاهد کاهش مشکل های انباشته شده و موانع بر سر راه توسعه این استان پهناور و استراتژیک باشیم.

  • منبع خبر : برنا