نیمی از بیکاران باسواد، لیسانس دارند … !؟
نیمی از بیکاران باسواد، لیسانس دارند … !؟

سایت خبری شهر اولین ها//با توجه به آنکه مسوولان کشور بارها در مورد افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هشدار داده و گفته‌اند و بیکاری به قشر با سواد جامعه رسیده، این سوال پیش می‌آید که تعداد بیکاران کدام گروه تحصیلی بیشتر است؟  به گزارش سایت خبری شهر اولین ها و بر اساس گزارش مرکز آمار مجموع […]

سایت خبری شهر اولین ها//با توجه به آنکه مسوولان کشور بارها در مورد افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هشدار داده و گفته‌اند و بیکاری به قشر با سواد جامعه رسیده، این سوال پیش می‌آید که تعداد بیکاران کدام گروه تحصیلی بیشتر است؟

 به گزارش سایت خبری شهر اولین ها و بر اساس گزارش مرکز آمار مجموع بیکاران شش مقطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی، فوق دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترای حرفه‌ای، دکترای تخصصی و سواد آموزی یک میلیون و 413 هزار نفر است. از این مجموع 45 درصد بیکاران این شش گروه مورد بررسی دارای مدرک تحصیلی لیسانس هستند. بعد از این گروه، افراد دارای تحصیلات دیپلم و پیش‌دانشگاهی با 5/34درصد بیشترین تعداد بیکاران را دارند. 8.2 درصد از این بیکاران دارای فوق لیسانس و دکترای حرفه‌ای هستند و 0.01 درصد آنها دارای تحصیلات دکتری تخصصی هستند. آمار دیگری هم در مورد وضعیت تحصیلی این افراد وجود دارد. در مجموع یک میلیون و 52 هزار نفر از جمعیت 10 ساله و بیشتر دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی هستند که از کل این تعداد، 488 هزار نفر آنان بیکار هستند.
جمعیت 10 ساله و بالاتر دارای مدرک فوق‌دیپلم دو میلیون و 332 هزار نفر است که 160 هزار نفر آنان بیکار است. تعداد جمعیت 10 ساله و بیشتر دارای مدرک لیسانس شش میلیون و 563 هزار نفر است که 638 هزار نفر آنان بیکار هستند.یک میلیون و 343 هزار نفر دارای مدرک فوق‌لیسانس و دکترای حرفه‌ای هستند که از این میان هم 116 هزار نفر بیکار هستند. 109 هزار نفر هم دارای مدرک دکتری تخصصی هستند که از این تعداد 2 هزار نفر آنان بیکار هستند و 80 هزار نفر دیگر شاغل هستند. چهار میلیون و 817 هزار نفر از افراد هم بی‌سواد گزارش شده‌اند که 767 هزار نفرشان شاغل، 40 هزار نفرشان بیکار و چهار میلیون نفرشان جزو جمعیت غیرفعال محسوب می‌شوند.