نیمی از بیکاران باسواد، لیسانس دارند … !؟
نیمی از بیکاران باسواد، لیسانس دارند … !؟

سایت خبری شهر اولین ها//با توجه به آنکه مسوولان کشور بارها در مورد افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هشدار داده و گفته‌اند و بیکاری به قشر با سواد جامعه رسیده، این سوال پیش می‌آید که تعداد بیکاران کدام گروه تحصیلی بیشتر است؟  به گزارش سایت خبری شهر اولین ها و بر اساس گزارش مرکز آمار مجموع […]

سایت خبری شهر اولین ها//با توجه به آنکه مسوولان کشور بارها در مورد افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هشدار داده و گفته‌اند و بیکاری به قشر با سواد جامعه رسیده، این سوال پیش می‌آید که تعداد بیکاران کدام گروه تحصیلی بیشتر است؟

 به گزارش سایت خبری شهر اولین ها و بر اساس گزارش مرکز آمار مجموع بیکاران شش مقطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی، فوق دیپلم، لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترای حرفه‌ای، دکترای تخصصی و سواد آموزی یک میلیون و ۴۱۳ هزار نفر است. از این مجموع ۴۵ درصد بیکاران این شش گروه مورد بررسی دارای مدرک تحصیلی لیسانس هستند. بعد از این گروه، افراد دارای تحصیلات دیپلم و پیش‌دانشگاهی با ۵/۳۴درصد بیشترین تعداد بیکاران را دارند. ۸٫۲ درصد از این بیکاران دارای فوق لیسانس و دکترای حرفه‌ای هستند و ۰٫۰۱ درصد آنها دارای تحصیلات دکتری تخصصی هستند. آمار دیگری هم در مورد وضعیت تحصیلی این افراد وجود دارد. در مجموع یک میلیون و ۵۲ هزار نفر از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی هستند که از کل این تعداد، ۴۸۸ هزار نفر آنان بیکار هستند.
جمعیت ۱۰ ساله و بالاتر دارای مدرک فوق‌دیپلم دو میلیون و ۳۳۲ هزار نفر است که ۱۶۰ هزار نفر آنان بیکار است. تعداد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر دارای مدرک لیسانس شش میلیون و ۵۶۳ هزار نفر است که ۶۳۸ هزار نفر آنان بیکار هستند.یک میلیون و ۳۴۳ هزار نفر دارای مدرک فوق‌لیسانس و دکترای حرفه‌ای هستند که از این میان هم ۱۱۶ هزار نفر بیکار هستند. ۱۰۹ هزار نفر هم دارای مدرک دکتری تخصصی هستند که از این تعداد ۲ هزار نفر آنان بیکار هستند و ۸۰ هزار نفر دیگر شاغل هستند. چهار میلیون و ۸۱۷ هزار نفر از افراد هم بی‌سواد گزارش شده‌اند که ۷۶۷ هزار نفرشان شاغل، ۴۰ هزار نفرشان بیکار و چهار میلیون نفرشان جزو جمعیت غیرفعال محسوب می‌شوند.