ورود فاضلاب و ساخت و سازهای غیرمجاز درد رودخانه شاوور
ورود فاضلاب و ساخت و سازهای غیرمجاز درد رودخانه شاوور

رودخانه شاوور در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان شوش در کناره شرقی روستای جریه (قریه سید احمد) از به هم پیوستن چند چشمه تشکیل شده است. رودخانه شاوور در مسیر شمال به جنوب، پس از گذشتن و تقسیم شهرستان شوش به دو بخش شرقی و غربی به موازات جاده اهواز – اندیمشک و عبور از خیرآباد عبدالخان، […]

رودخانه شاوور در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان شوش در کناره شرقی روستای جریه (قریه سید احمد) از به هم پیوستن چند چشمه تشکیل شده است. رودخانه شاوور در مسیر شمال به جنوب، پس از گذشتن و تقسیم شهرستان شوش به دو بخش شرقی و غربی به موازات جاده اهواز – اندیمشک و عبور از خیرآباد عبدالخان، میان دو رودخانه کرخه و دز به حرکت ادامه می‌دهد و پس از طی کردن مسافتی حدود ۷۰ کیلومتر به رودخانه دز می‌ریزد.

تخلیه فاضلاب شهری از چندین نقطه و دخل و تصرف در حریم رودخانه باعث آلودگی و مشکلات زیست محیطی شده است. عدم لایروبی، ورود پسماند کشاورزی و ریختن نخاله ساختمانی جهت احداث پارک، موجب بازگشت فاضلاب از رودخانه به ساحل شده است که این امر باعث بوجود آمدن مشکلات بهداشتی و بوی نامطبوع برای ساکنین کنار رودخانه شاوور شده است. روستاهای پائین دست از آب رودخانه جهت مصارف کشاورزی، دامداری و شست و شو استفاده می‌کنند که همین کار باعث بیماری‌های زیادی برای دام‌ها و ساکنین روستاها شده است.