پارک بانوان شوش؛ خواسته‌ مردمی یا توسعه اجباری
پارک بانوان شوش؛ خواسته‌ مردمی یا توسعه اجباری

عصر اولین ها// یکی از پارک های شوش در شرایطی در حال تبدیل شدن به پارک ویژه بانوان است که خواسته اهالی با این توسعه اجباری، همخوانی ندارد. به گزارش عصر اولین ها، چند سالی است که شاهد راه‌اندازی و احداث پارک‌های مخصوص بانوان در بسیاری از شهرهای کشور هستیم که همواره با اما و […]

عصر اولین ها// یکی از پارک های شوش در شرایطی در حال تبدیل شدن به پارک ویژه بانوان است که خواسته اهالی با این توسعه اجباری، همخوانی ندارد.

به گزارش عصر اولین ها، چند سالی است که شاهد راه‌اندازی و احداث پارک‌های مخصوص بانوان در بسیاری از شهرهای کشور هستیم که همواره با اما و اگرهای بسیاری همراه بود؛ جداسازی و تفکیک فضاهای گردشگری و تفریحی خود یکی از راهکارهای مسئولان برای حضور هرچه بیشتر زنان در جامعه است که یکی از مهم‌ترین این برنامه‌ها احداث پارک بانوان است؛ برنامه‌ای که با موافقان و مخالفان بسیاری از همان ابتدا مواجه بود.

ساخت پارک بانوان در خوزستان همچون در شهرهای دزفول، امیدیه و اهواز همراه با حاشیه‌هایی بود؛ دو پارک بانوانِ اهواز در جاده گلستان و پارک شهروند در ملی راه در سال‌های ۹۳ و ۹۵ افتتاح شدند اما هیچگاه به بهره‌برداری نرسیدند.

اکنون ساخت پارک بانوان در شوش نیز مخالفان و موافقانی پیدا کرده است؛ اهالی منطقه ۱۰ شوش از معترضان نسبت به ساخت این پارک هستند چون آنها می‌گویند «منطقه ۱۰ منطقه‌ای کم برخوردار است و نباید پارک ایثار را که تنها پارک محله‌ای این منطقه به حساب می‌آید، تبدیل به پارک بانوان کرد و فرصت ورزش و استفاده از این پارک را از دیگر جوانان و اهالی محله گرفت».

طبق قوانین حقوق شهروندی، اهالی هر محل خودشان باید نسبت به هر گونه تغییر در اماکن عمومی اظهار نظر کنند و اگر راضی به تغییراتی نبودند، اولویت با نظرِ اهالی همان محل است؛ بنابراین اگر بدون در نظر گرفتنِ نظرِ اهالی محله اقدامی صورت گیرد، می‌توان آن را مصداقِ توسعه اجباری دانست.

اهالی منطقه ۱۰ بارها اعتراض خود را نسبت به ساخت پارک بانوان در پارک محله‌ای منطقه ۱۰ و با روش‌های مختلف ازجمله نوشتن طومار و… نشان داده‌اند.

یکی از اهالی منطقه ۱۰ می‌گوید «ما از ساخت پارک بانوان در شوش حمایت می‌کنیم و وجود چنین پارکی یک نیاز است اما این نباید بهانه‌ای شود تا تنها پارک محله‌ای مان را تغییر کاربری دهند و برایش دیوارهای بلند بسازند».

تصمیم شبهه برانگیز

یکی از فعالانِ زن نیز در این باره گفت که «من می دانم مسئولان شوشی نگاه توسعه‌ای و حمایتی از زنان ندارند به همین دلیل تصمیمشان برای راه‌اندازی این پارک برای زنان برایم قابل هضم نیست و شبهه برانگیز است».

این فعال حقوق زنان که نخواست نامش ذکر شود، گفت «احتمال می‌دهم مسئولان خواسته باشند از َشرِ موضوعی رها شوند و با راه‌اندازی یک پارکِ دمِ دستی شروع به تبلیغات کنند و باید دید شاخص‌های انتخاب این مکان برای پارک بانوان چیست؟ پارک بانوان شاخصه‌های استانداردی دارد و باید دید این شاخصه‌ها چه هستند؟».

بر اساس تحقیقات میدانی صورت گرفته در سال‌های گذشته، سن و تحصیلات زنان خود عاملی در میزان رضایت آنها از پارک بانوان دارد، به‌عنوان مثال بر اساس مطالعات میدانی که صورت گرفته است، زنان تحصیل‌کرده تمایل چندانی برای حضور در پارک بانوان ندارند که این خود می‌تواند نشان از همه‌گیر نبودن تمایل تمام زنان به استفاده از پارک‌های مخصوص بانوان را داشته باشد.

واضح است که یکی از مهم‌ترین دلایل حضور نیافتن زنان برای انجام ورزش‌های صبحگاهی در پارک‌های معمولی، نبود امنیت لازم است اما این در حالی است که با احداث پارک بانوان امنیت اجتماعی زنان به اندازه لازم تأمین شده است که این خود می‌تواند باعث آرامش خاطر آنها شود؛ لذا یکی از دلایل انتخاب پارک ایثار نیز نزدیکی آن به کلانتری محله است.

کارشناسان می‌گویند که «یکی از اهداف اصلی احداث پارک بانوان افزایش نشاط زنان در جامعه است که در حال حاضر متأسفانه تفریح‌های زنانه سالم در جامعه کم است که این خود می‌تواند عاملی برای افسردگی هرچه بیشتر آنها باشد و از آنجایی که زنان نقش تأثیرگذاری را در کانون خانواده و جامعه ایفا می‌کنند، وجود فضایی نشاط آمیز برای زنان در شوش لازم است».

هدف، آینده منطقه ۱۰ است

«فتانه رستمی» عضو شورای شهر شوش در حاشیه بازدیدش از پارک ایثار که قرار است به عنوان پارک بانوان تغییر کاربری دهد، گفت: هدف ما ایجاد فضای نشاط آمیز برای قشر زنان است چون زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و نیاز به فضایی آرام و ایمن برای ورزش و تفریح دارند.

رستمی در پاسخ به سوالات و انتقادات بعضی از اهالی منطقه ۱۰ توضیح داد: قرار است در این مکان نزدیک به دو هزار متر پیست دوچرخه‌سواری و دو هزار متر پیست پیاده‌روی و محل‌هایی برای والیبال، فوتسال و بسکتبال برای زنان در نظر گرفته شود.

وی همچنین در واکنش به اعتراضِ ساکنانِ این محله و شاخص‌های انتخابِ این مکان برای پارک بانوان گفت: انتخاب این مکان بنا به دلایل مختلفی بوده است از جمله دسترسی ساده، امنیت بالا چون در کنارِ کلانتری واقع شده است و همچنین فضای بزرگِ این پارک باعث شده که اینجا برای راه‌اندازی پارک بانوان انتخاب شود؛ همچنین در آینده نیز پارکی در نزدیکی این محل قرار است، احداث شود.

عضو شورای شهر شوش درباره پارک ارمغان جنبِ قبرستان نیز توضیح داد: مکان و دسترسی آن پارک برای بانوان در اصل مناسب نبود؛ همچنین وسایل حمل‌ونقل عمومی در شوش به اندازه‌ای نیست که امکان استفاده مناسب برای بانوان و تردد به پارک ارمغان را داشته باشند و آن تصمیم در آن زمان نیز اشتباه بود.

 از قوانین حاکم بر پارک‌های بانوان این است که در ورودی این پارک‌ها تلفن همراه بانوان از آنها گرفته می‌شود. وجود دیوارهای بلند نیز از دیگر نشانه‌های یک پارک بانوان است و با بررسی‌های میدانی خبرنگارِ خبرگزاری مهر، مشخص شد که در اطرافِ این پارک در دو ضلع، ساختمان‌های دو طبقه و همچنین پنجره کلاس‌های دبیرستان پسرانه وجود دارد که دید کاملی به همه پارک دارند و در عمل باید دیوارهای بسیار بلندی برای این پارک ساخته شود.

  • منبع خبر : مهر