گزارش متنی-تصویری تور گردشگری محیط زیستی سازمان های مردم نهاد مسجدسلیمان با شعار محیط زیست مرز نمی شناسد
گزارش متنی-تصویری تور گردشگری محیط زیستی سازمان های مردم نهاد مسجدسلیمان با شعار محیط زیست مرز نمی شناسد

شهر اولین ها // انجمن های محیط زیستی شهرستان مسجدسلیمان همچون سالهای اخیر به شعار “محیط زیست مرز نمی شناسد” جلوه ای دیگر بخشیدند و با برپایی تور گردشگری محیط زیستی برنامه های متنوعی را اجرا نمودند. این برنامه با مشارکت جمعی از انجمن های محیط زیستی مسجدسلیمان در استان چهارمحال و بختیاری و با هدف […]

شهر اولین ها // انجمن های محیط زیستی شهرستان مسجدسلیمان همچون سالهای اخیر به شعار “محیط زیست مرز نمی شناسد” جلوه ای دیگر بخشیدند و با برپایی تور گردشگری محیط زیستی برنامه های متنوعی را اجرا نمودند.

این برنامه با مشارکت جمعی از انجمن های محیط زیستی مسجدسلیمان در استان چهارمحال و بختیاری و با هدف توسعه فرهنگ احترام به طبیعت و حفظ محیط زیست انجام گرفت. حضور در کارگاه تسهیلگری جوامع محلی منطقه گلوگرد و در حاشیه آن گفتگو با خانم سعادتی رئیس اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی اداره کل محیط زیست استان اصفهان در خصوص وضعیت کنونی فعالیت سازمان های مردم نهاد و شیوه های تسهیلگری در حوزه محیط زیست، همچنین گفتگو با مهندس انصاری کارشناس اداره محیط زیست بروجن در خصوص چالش های پیش روی محیط زیست منطقه و وضعیت تالاب بین المللی چغاخور و تونل انتقال آب سبزکوه از مهمترین برنامه های این تور گردشگری محیط زیستی بود.

علاوه بر این اعضای انجمن ها ضمن بازدید از تالاب بین المللی چغاخور و مشاهده وضعیت کاهش شدید منابع آبی در این تالاب و خشکسالی احتمالی آن، صدای پویش مردمی ” نه به انتقال آب” را به گوش مسئولین رساندند. این انجمن ها همچنین از تونل انتقال آب سبزکوه به چغاخور که هم اکنون با مخالفت قانونی سازمان محیط زیست متوقف شده بازدید نمودند. حضور در منطقه گردشگری باغ خان نیز از دیگر برنامه های این تور گردشگری محیط زیستی بود.

انجمن های محیط زیستی مسجدسلیمان در خاتمه این تور در منطقه تاراز ضمن دیدارهای چهره به چهره با گردشگران و تاکید بر حفظ محیط زیست و پاکیزگی طبیعت، اقدام به توزیع کیسه زباله و پاکسازی منطقه نمودند. از جمله نکات قابل توجه این برنامه مشارکت کودک ۵ ساله و بانوی ۷۰ ساله در پاکسازی طبیعت بود که مدتهاست در قالب سازمانهای مردم نهاد به فعالیت خود ادامه می دهند.

گفتنی است که تور گردشگری محیط زیستی به مدت سه روز و با مشارکت انجمن های دیده بان دوستداران محیط زیست مسجدسلیمان، دوستداران آوای طبیعت و بانوان طبیعت دوست آسماری صورت گرفت.