پرداخت عوارض آلایندگی نفت به خوزستانی ها
پرداخت عوارض آلایندگی نفت به خوزستانی ها
سال‌های سال در دولت‌های مختلف، خوزستان درگیر بحث پرداخت عوارض آلایندگی از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت بود و در سایه بی توجهی دولت‌ها این شرکت‌ها از پرداخت این عوارض که حق مسلم و قانونی خوزستان بود سر باز می‌زدند اما در دولت سیزدهم و نگاه ویژه این دولت مردمی به خوزستان ورق به یکباره برگشت و همه نگاه‌ها به خوزستان معطوف شد.

عصر اولین ها// خوزستان به واسطه فعالیت صنایع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی‌ها، با آلودگی‌های زیستی شدیدی از سوی این صنایع مواجه است و بحث پرداخت عوارض آلایندگی به استان یکی از موضوعات اساسی‌ای بود که دولت سیزدهم توانست در راستای اجرای قانون به آن عمل و شرکت‌های تابعه وزارت نفت را ملزم به پرداخت مطالبه به حق مردم خوزستان کند.

در دولت‌های پیشین بی توجهی به این مساله و مغفول ماندن آن باعث شد تا فعالیت این صنایع عظیم نفت و گاز در استان عایدی‌ای جز آلودگی برای مردم نداشته باشد اما خوشبختانه آغاز به کار دولت سیزدهم و توجه ویژه شخص آیت الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور به خوزستان، باعث شد روند نادرست پیشین اصلاح و در چند نوبت عوارض آلایندگی به خوزستان پرداخت شود؛ موضوعی که می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات استان در حوزه‌های مختلف باشد.

در دو سال و چند ماهه عمر دولت سیزدهم، بیش از ۱۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبارات عوارض آلایندگی با پیگیری‌های شخص رییس جمهور و حمایت‌های ویژه هیات دولت و به ویژه وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد به حساب اداره کل امور مالیاتی خوزستان واریز شده است که این موضوع گواه اهمیت خوزستان برای دولت سیزدهم است.

تخصیص این ارقام قابل ملاحظه در نوع خود بی‌سابقه است و با توجه به چنین پرداخت‌هایی خوزستان در ادامه راه می‌تواند در مسیر تعالی و پیشرفت قرار گرفته و برای حل بسیاری از مشکلات در حوزه‌های مختلف گام‌های اساسی بردارد. در این زمینه بنا بر آنچه علی اکبر حسینی محراب استاندار خوزستان عنوان کرده تاکنون بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ پروژه در حوزه روستایی و عشایری و یک هزار و ۱۰۰ پروژه در حوزه شهری از محل اعتبارات عوارض آلایندگی در استان خوزستان اجرا شده است.

دولت سیزدهم با نگاهی که در طول مدت زمان فعالیت خود به خوزستان داشته، نشان داده که سعی دارد در خوزستان زمینه‌ساز کاهش محرومیت‌ها، ایجاد اشتغال، عمران و آبادانی و بهبود وضعیت زیرساخت‌ها شود و در این راستا باید گفت که تا به اینجای کار نیز به نحو احسن به وعده‌های داده شده عمل کرده است و با نگاهی خاص به خوزستان توانسته این استان را در مسیر توسعه قرار دهد.

  • منبع خبر : ایسنا