خانه کشتی ایذه درخاک وعده‌های مسئولان!
خانه کشتی ایذه درخاک وعده‌های مسئولان!
شهرستان ایذه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشتی فرنگی در کشور سال‌هاست در انتظار عملی شدن وعده مسؤولان برای بهره‌برداری از خانه کشتی خود است.

هلی‌کوپتر وزیر وقت ورزش که بر زمین نشست، قند در دل کشتی‌دوستان و اهالی کشتی ایذه آب شد. می‌گفتند وزیر برای کلنگ‌زنی خانه کشتی آمده است و این را بنرهای چندین و چند متری نصب شده در محل می‌گفتند که جایشان هم نبود!

با این وجود وزیر و استاندار وقت و هیئت همراه هر کدام پایشان گوسفند قربانی شده در محل رد کردند و از میان جمعیت و شوری که مسؤولان وقت شهرستان به عنوان یک موفقیت تاریخی به پا انداخته بودند به داخل زمین مورد نظر وارد شدند و در میان ژست‌های خاص و پیروزمندانه آن مسؤولان در کادر عکس با وزیر؛ وی لب به سخن گشود: “مقصدم اندیمشک بود و به اصرار نماینده به ایذه آمدم و به تعریف و تمجید از اصرار مسؤولان وقت گفت: این پروژه در ردیف کاری و برنامه ما جایی نداشت و خلاصه با اصرار آمدیم و حالا هم که کلنگ می‌زنیم با ۱۰ میلیارد تومان پول کار را آغاز می‌کنیم تا ببینیم در آینده چه می‌شود؟!

راستش در میان تعریف‌هایش از اصرار مسؤولان آن وقت‌ها؛ خیلی سیاسی و قشنگ توجیه می‌کرد که این پروژه کار ما نیست و اگر هم آب درآورد از چشم ما نبینید. با این حال چون برای شهرمان بود و آن روزها در میان مدال‌های رنگارنگ کشتی‌گیران ملی‌پوش ایذه‌ای، خبر قهرمانی سینا صنعت در جام باشگاه‌های جهان در بوداپست مجارستان هم سوژه روز ورزش کشور بود همه امیدوار بودند که این سالن به‌واسطه این ظرفیت‌ها خیلی زود به نتیجه مطلوب برسد. وزیر هم که در مصاحبه‌‌اش گفت: طی ۲ سال آینده این خانه کشتی به بهره‌برداری می‌رسد. ۱۵ دی ۱۳۹۶.

 امروز شهریور ۱۴۰۲ و روزها همچنان می‌گذرد و در کنار میدان بلال و خیابان محمد رسول‌الله تیرهای آهنی آبی رنگ و یک ساختمان نیمه کاره که نزدیک به دو سال ظاهرش تغییر نکرده است خودنمایی می‌کند.

کشتی‌گیران نوجوانی که آن روزها برای آیین کلنگ‌زنی آمده بودند و حالا یک پای تمرینات تیم ملی بزرگسالان هستند، برق امید در چشمانشان جوانه می‌زد که حالا که ایذه یک پای ثابت تیم ملی بوده و به قطبی در کشتی فرنگی کشور تبدیل شده است میزبان یک رویداد جهانی در خانه کشتی خود باشد.

به سالن نیمه کاره پا می‌گذاریم؛ هنوز هم چندی ماسه و سیمان‌های خشکیده در کیسه و یک گاری که حالا حسابی فرسوده شده است در میان قامت عریان دیوارهای بلوکی و استخوان‌های نیمه کاره استیج‌ها خودنمایی می‌کند. اهالی آن محله مجاور می‌گویند مدت‌هاست که خبری از ساخت و ساز نیست.

به استادیوم تختی می‌رویم، جایی که میعادگاه تمام ورزشکاران ایذه‌ای است. به تنها سالن کشتی این روزهای ایذه که وارد می‌شویم در میان حجم انبوهی از ورزشکاران همه نوع ساله، از همان درب ورود گرمای تمرینشان به مشام می‌خورد. با چه انگیزه‌ای تلاش می‌کنند.

رضا اسدپور، عقیل داودی، بهروز کبیری، پیام بویری، مهرداد مردانی، رامین طاهری، شاهین بداغی، پویا دادمرز، حسین اسدی، ایمان محمدی، علیرضا مهمدی، اهورا بویری، علی احمدی وفا، پیام احمدی و خیلی‌های دیگر که در هنگام چرخش خودکار از از یادم رفته‌اند و باید به بزرگی خودشان ببخشند از دیرباز تا همین امروز در سانس‌های مختلف همین سالن تمرین کرده و تمرین می‌کنند. حالا تکمیل و بهره‌برداری خانه کشتی است که می‌تواند از تراکم جمعیت و تسریع در فرسودگی این سالن بکاهد.

 نگاه ایذه به سمت میزبانی مسابقات بین‌المللی باشد

شاهین بداغی کشتی‌گیر ملی‌پوش ایذه‌ای احداث سالن خانه کشتی را یک نیاز مهم و اساسی می‌داند و می‌گوید: امروز ایذه در تمام اوزان و رده‌های تیم ملی کشتی فرنگی نماینده دارد و تنها سالن کشتی شهرستان دیگر پاسخگوی این جمعیت علاقمند به این رشته ورزشی نیست و تکمیل خانه کشتی برای تمرینات و برگزاری مسابقات کشوری و بین‌المللی از مطالبات جدی اهالی کشتی ایذه است.

حق کشتی ایذه بیشتر از یک سالن است

 پیام احمدی پدیده جدید تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان کشورمان که در هفته‌های گذشته در مسابقات قهرمانی جهان با فنون زیبای خود مورد توجه قرار هم از عدم تکمیل خانه کشتی ایذه گلایه کرد و گفت: حق کشتی ایذه بیشتر از داشتن یک سالن است.

وی افزود: من و همه ورزشکاران این شهرستان رویای المپیک را در سر خود داریم و رسیدن به این هدف با توجه به رفع نیازها و حل مشکلات زیرساختی کشتی در ایذه محقق خواهد شد.

استقبال از کشتی در ایذه روزافزون است

هوشنگ حاتمی سرپرست هیئت کشتی شهرستان ایذه در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: نزدیک به ۸ باشگاه کشتی با جمعیتی بالغ بر ۲ هزار نفر ورزشکار در شهرستان ایذه وجود دارد که با توجه به درخشش کشتی‌گیران این دیار در مسابقات مختلف و توجه ویژه خانواده‌ها به این ورزش، روزانه شاهد افزایش استقبال از این رشته هستیم.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های بالای رشته کشتی فرنگی در ایذه و اینکه در حال حاضر تعداد ۷ نفر از ۳۰ ملی‌پوش تیم‌های ملی بزرگسالان جوانان و نوجوانان اعزامی به مسابقات جهانی با همراهی یک مربی از شهرستان ایذه هستند، انتظار می‌رود از نظر امکانات و زیرساخت‌ها توجه بیشتری به این رشته کشتی شود .

سرپرست هیات کشتی ایذه با تاکید بر وجود مشکلات بسیار زیاد در امکانات ورزشی کشتی این شهرستان گفت: انتظار می‌رود این خانه کشتی که احداث آن و انجام تمرینات در آن می‌تواند یک سکوی پرتاب برای ورزشکاران این شهرستان و استان خوزستان باشد با حمایت مسؤولان استانی و کشوری هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

خانه کشتی ایذه یکسال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد

امین دارابی معاون فنی و مهندسی اداره کل ورزش و جوانان استان خوزستان نیز در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی با موضوع خانه کشتی ایذه اظهار کرد: کار احداث خانه در یک‌سال گذشته به‌دلیل وجود معارض و مشکلات مالکیت زمین متوقف شده بود ولی با تلاش‌های صورت گرفته در شهرستان و استان بحث مالکیت آن حل شد .

وی با بیان اینکه این پروژه با اعتبارات استانی به مناقصه گذاشته شد افزود: پیمانکار طرح انتخاب شده است و در سفر اخیر رئیس جمهور به استان خوزستان مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از مصوبات سفر به این پروژه اختصاص داده شد که امیدواریم با اتکا به این اعتبارات و کمک‌هایی که از سفر رئیس جمهور به خوزستان انجام می‌گیرد در سال آینده شاهد بهره‌برداری از این سالن باشیم .

با این وجود مردم و جامعه کشتی ایذه امیدوارند که وعده‌های داده شده همانند وعده وزیر برای بهره‌برداری ۲ سال دیگر نباشد و علاوه بر احداث این سالن نیز شاهد باز شدن پای اردوهای استانی و ملی در این شهرستان و برگزاری رویدادهای بین‌المللی در آن باشیم، تا ایذه به اصل ظرفیت خود در این رشته محبوب و قهرمان پرور برسد.